Aminokyseliny sú populárne najmä vo fitness komunite, kde sa ich významu prikladá veľká váha. Najpopulárnejšie sú BCAA aminokyseliny. Aminokyseliny sú akýsi základný stavebný prvok proteínov, ktoré sú kľúčové pre tvorbu a udržanie svalovej hmoty. V tomto článku vám o nich predstavíme pár mýtov a faktov.
1.Mýtus - aminokyseliny sú bielkoviny
Mnoho ľudí si myslí, že aminokyseliny a proteíny sú to isté. To však nie je pravda. Proteíny oboch typov (živočíšneho a rastlinného) sú tvorené rôznymi reťazcami aminokyselín. Poskytujú telu podobné benefity ako proteíny (stavba svalu), ale vo svojej podstate sú to dve rozdielne látky.
2.Mýtus - Všetky aminokyseliny sú rovnaké
Aminokyseliny sa delia na esenciálne a neesenciálne.
Pre ľudský organizus je najužitočnejších najmä týchto 8 esenciálnych aminokyselín:
- metionín,
- fenylalanín,
- treonín,
- lyzín,
- tryptofánan,
- izoleucín,
- valín,
- leucín.
Je dôležité dopĺňať do tela každú z týchto látok, najlepší spôsob je pestrá a vyvážená strava kvalitné aminokyseliny vo forme výživového doplnku. Každá z týchto aminokyselín má v tele svoju fuknciu preto je dopĺňanie všetkých druhov také dôležité. Ak neprijímate dostatočné množstvo aminokyselín, vaše telo si tieto chýbajúce aminokyseliny vezme zo svalov, čo môže mať za následok napríklad úbytok svalovej hmoty.
3.Fakt - Aminokyseliny sú dôležité pre každého
Ako sme už spomínali, aminokyseliny sú populárne najmä vo svete fitness a zdravia. Ich dopĺňanie by však nemal zanedbávať nikto, pretože aminokyseliny sú dôležité pre každého. Najčastejšie spomínané sú BCAA aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre regeneráciu svalov po fyzickej námahe.
Pomáhajú taktiež s udržiavaním dostatku energie na cvičenie. Aminokyseliny prinášajú benefity aj ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť. BCAA aminokyseliny totižto podporujú aj s odbúravaním tuku.
4.Fakt - Aminokyseliny nájdeme aj vo vegetariánskej strave
Medzi známy mýtus o proteínoch patrí to, že vegetariáni často neprijímajú následkom bezmäsitej stravy dostatok proteínov a aminokyselín. Toto je však už dávno len mýtus, bohatým zdrojom proteínov je napríklad sója alebo šošovica.
Aminokyseliny by sme mohli nájsť napríklad v zelenej zelenine, strukovinách, obilninách alebo mliečnych výrobkoch.