DETOX A CHUDNUTIE

Detoxy naberajú aj napriek svojej kontroverznosti neustále na popularite. Koľko pravdy sa skrýva za týmto rýchlym kúzlom na chudnutie?

Čo je to detox

Detox alebo detoxikácia sú termíny, ktoré označujú zbavenie tela toxínov a rôznych škodlivých látok, detoxy taktiež sľubujú redukciu váhy a celkovo lepší pocit.

Ako detoxy fungujú

Poznáme rôzne druhy detoxov, napríklad džúsové, také, pri ktorých pijete len smoothie alebo také, ktoré tvrdia, že vám prečistia tráviaci trakt, ale v skutočnosti sú to poväčšine len laxatívne čaje.

Detoxy sú propagované väčšinou po sviatkoch, kedy má mnoho ľudí pocit, že jedli priveľa alebo majú pocit, že nabrali na váhe. Propagované sú taktiež pre letom, kedy chce väčšina ľudí schudnúť pár kíl. Detoxy však môžu mať na telo aj úplne opačný účinok, zo začiatku sa môžete cítiť super a môžete sledovať aj úbytok na váhe, čo je pri tekutinových aj čajových detoxoch prirodzené, keďže ste obmedzili príjem jedla. Už počas prvých dní detoxu môžete pocitovať hlad, a tak sa celý detox môže obrátiť proti vám, keď si telo bude žiadať veľké množstvo jedla naraz.

spanok-clanok (3)

Detoxy sú však vo všeobecnosti veľmi preceňované, ľudské telo je dokonalý stroj, ktorý sa detoxikuje a očisťuje sám, a to cez pečeň, vylučovanie a pot. Nepotrebujete míňať nespočetne veľa peňazí za drahé detoxikačné programy a čaje, keď sa vaše telo detoxikuje samo a zadarmo. Stačí piť dostatok tekutín a telo sa o zvyšok postará. Netvrdíme, že smoothie a ovocné džúsy nemajú pre telo benefity, avšak telo s vitamínmi z tohto ovocia najlepšie hospodári, keď sú súčasťou bohatého a vyváženého jedálnička.

Niekto by však mohol namietať, že počas detoxu naozaj schudol. A to je naozaj možné. Predsa ak obmedzíte svoj príjem kalórií, tak prirodzene schudnete. Neexistuje však žiadne špeciálne jedlo ani tekutina, ktorá váš organizmus čarovne prečistí, iba ak preháňadlo.

Zdravá cesta

Ak máte pocit, že ste jedli veľa počas sviatkov alebo chcete jednoducho schudnúť, neexistuje žiadna rýchla skratka, ako detoxikačné čaje. Treba si zapamätať, že ak chcete schudnúť, tak musíte jednoducho prijať menej kalórií, ako je váš výdaj, potrebujete si vytvoriť takzvaný kalorický deficit. Nemusíte hneď skočiť na rapídnu diétu o 1000 kalórií na deň, toľko kalórií je málo aj pre dieťa. Ak máte málo pohybu, tak začnite jednoducho, zoberte psa alebo deti párkrát do týždňa na dlhší výlet alebo prechádzku.

spanok-clanok (1)

Ak máte naopak dostatok pohybu, no nebadáte úbytok na váhe, je čas sa pozrieť na svoju stravu. Skúste do svojho jedálnička zaradiť viac ovocia a zeleniny, tie obsahujú na svoj bohatý objem málo kalórií, a tak vás zasýtia na dlhšie, no udržia vás v kalorickom deficite. Samozrejme dbajte na pravidelnosť jedál, viacero ľuďom vyhovuje jesť menšie porcie viackrát do dňa, ako dve alebo tri veľké porcie.

Počúvajte svoje telo a ono vám samo napovie, pri čom sa cíti najlepšie.
A ak máte len pocit, že ste jedli priveľa ťažkých jedál a váš žalúdok je zaťažený, skúste do svojho jedálnička zaradiť viac čerstvých potravín. Skúste si dať zajtra k raňajkám čerstvú ovocnú šťavu alebo pár kúskov zeleniny a sami uvidíte zmenu v tom, ako sa cítite.