AKÉ VITAMÍNY SÚ DÔLEŽITÉ V LETE?

Prijímanie dostatočného množstva vitamínov a minerálov je dôležité pre každého a počas celého roka. So zmenou počasia sa však isté potreby nášho organizmu menia. Preto vám v tomto článku predstavíme niektoré vitamíny, ktorých dopĺňanie do organizmu by sme v lete nemali zanedbávať. Mnohé z nižšie spomínaných vitamínov dokážu posilniť imunitu alebo pomôcť zregenerovať pokožku po spálení.
Spoliehať by ste sa však nemali len na vitamíny. Pamätajte, že najmä v lete je dôležité chrániť sa pred ostrým slnkom, kvôli úpalu, ale taktiež aj kvôli poškodeniu pokožky, nezaúdajte, že opaľovacie krémy sú dôležité pre každého.

leto (1)

Vitamín C

Vitamín C je jeden z najvýznamnejších a najznámejších vitamínov. Naše telo si vitamín C samo vyrobiť nedokáže, preto je dôležité konzumovať dostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Vitamín C posilňuje našu imunitu, čo je dôležité najmä v lete, kedy chodíme na rôzne dovolenky a výlety, kde sa stretávame s ľuďmi, ktorých nepoznáme. Vitamín C je taktiež dôležitý pre produkciu kolagénu v pokožke, čo je obzvlášť dôležité v lete, kedy sa vystavujeme slnečnému žiareniu.
Vitamín C je taktiež prírodný antihistamín (zmierňuje alergické reakcie). Konzumovanie dostatočného množstva vitamínu C by v lete nemal byť problém, keďže sa nachádza v takmer každej zelenine a ovocí. Ovocie a zelenina sú skvelé na osvieženie počas horúcich letných dní.

Vitamín A

Vitamín A podporuje mnoho významných funkcií v organizme. V lete môžete ťažiť napríklad z jeho schopnosti regenerovať pokožku, napríklad po spálení na slnku. Vitamín A je taktiež silný antioxidant a pomáha posilňovať imunitu organizmu, čo vás môže ochrániť pred rôznymi exotickými dovolenkovými ochoreniami. Taktiež ho nájdete v rôznych druhoch ovocia a zeleniy. Pestrá strava je cesta ku zdraviu!

leto (2)

B komplex

Komplex B vitamínov sa taktiež podieľa na nespočetne veľa procesoch v ľudskom organizme. V lete je pre nás dôležitá najmä jeho prítomnosť pri tvorbe energie. Mnoho ľudí si leto užíva plnými dúškami a robia možno viac fyzickej aktivity, ako pozvyšok roka. Netreba však zabúdať nato, že vitamín B nie je len jeden, ale je to komplex 8 rôznych vitamínov, ktoré spolu fungujú najlepšie. Vitamín B je taktiež účinný pri zmierňovaní príznakov sennej nádchy, ktorá trápi mnoho ľudí.
Najviac vitamínu B nájdeme vo vajíčkach, rybách, kuracom a hovädzom mäse a slnečnicových semienkach.

Vitamín E

Vitamín E je taktiež veľmi silný a účinný antioxidant. Bojuje v tele s voľnými radikálmi, a tak chráni bunky pred oxidačnými procesmi a stárnutím. Podieľa sa taktiež na zdraví pokožky, ktorú v lete chráni pred škodlivým UV žiarením, ktorému sa v lete nadmerne vystavujeme. Podieľa sa taktiež na kvalite zraku a kvalite imuintného systému.
Vitamín E môžeme nájsť napríklad v mäse, rybách, mliečnych výrobkoch, orechoch alebo v listovej zelenine.