ÚČINKY A DEFICIT VITAMÍNU K

Vitamín K je mimoriadne dôležitý pre zrážanie krvi, bez neho by sme mohli vykrvácať. Vitamín K však nie je len jeden vitamín, je to skupina 3 vitamínov (K1, K2,K3), ktoré sú rozpustné v tuku. Telo potrebuje túto skupinu vitamínov prijímať pravidelne a v malých množstvách. Ľudský organizmus si tieto látky samo vyrobiť nedokáže.

krv

Keď naše telo spracúva vitamín K1, najprv putuje do hrubého čreva, kde sa jeho forma premieňa na vitamín K2, odtiaľ putuje do tenkého čreva, ktoré ho absorbuje a odtiaľ putuje do celého tela. Zásoby vitamínu K2 sa ukladajú v tukových tkanivách a v pečeni.

Vitamín K môže reagovať rôzne v kombinácii s rôznymi liekmi ako sú napríklad tabletky na chudnutie, lieky na zníženie cholesterolu alebo antibiotiká. Preto by ste sa mali pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov výživy, poradiť so svojim lekárom.

Účinky vitamínu K

Ako sme už spomenuli v úvode, vitamín K vplýva na zrážanlivosť krvi. Pri jeho výraznom nedostatku by sme pri úraze mohli vykrvácať. Nedostatkom tohto vitamínu však trpí iba malé percento dospelých ľudí na celom svete. Deficit vitamínu K je však pomerne častý u novorodencov. Dávka vitamínu C sa dáva aj ľuďom, ktorí trpia zlou zrážanlivosťou krvi. Vitamín K taktiež v tele zabezpečuje zdravé a silné kosti. Vďaka čomu pomáha predchádzať zlomeninám a kostiodolnejšie.

Jedna štúdia taktiež potvrdila, že spomedzi zdravých ľudí nad 70 rokov, mali tí s najvyššou hladinou vitamínu K v krvi, lepšie kognitívne schopnosti ako napríklad pamäť.

Vitamín K môže taktiež pomáhať predísť vysokému krvnému tlaku tým, že v tepnách na miestach kde sa usádza priveľa minerálov, pomáha predísť mineralizácii, čo umožňuje krvi tiecť voľne bez prekážok.

tlak

Nedostatok vitamínu K

Nedostatkom vitamínu K môžete trpieť najmä ak:

  • trpíte ochorením, ktoré postihuje váš tráviaci trakt
  • užívate lieky, ktoré zhoršujú vstrebávanie vitamínu K
  • trpíte podvýživou
  • užívate alkohol v nadmernom množstve

Nedostatok vitamínu K spôsobuje:

  • zvýšenú tvorbu modrín
  • zlú zrážanlivosť krvi a zvýšenú krvácanlivosť
  • rednutie kostí

Ak sa stane novorodencovi čo i len malá nehoda, môže mať pre nedostatok vitamínu K a následnej slabej zrážanlivosť krvi tragické následky. Preto sa všetkým novorodencom dáva po narodení injekcia s vitamínom K.