TYPY AMINOKYSELÍN A ICH VÝZNAM

Málokto vie, že tie najkvalitnejšie bielkoviny sú tvorené práve aminokyselinami. Poznáme až 20 rôznych typov aminokyselín.
Aminokyseliny a proteíny sú pre život úplne kľúčové. Telo ich potrebuje na optimálne fungovanie, avšak samo si ich vytvoriť nedokáže, preto si ich musíme do tela dopĺňať buď stravou alebo výživovými doplnkami.
Aminokyseliny sú zakladným stavebným prvkom bunky a nájdeme ich vo všetkých živých organizmoch, sú taktiež veľmi prospešné pre zlepšovanie športového výkonu a zrýchlenej regenerácii po cvičení.

Dopĺňanie aminokyselín a proteínov do tela je omnoho efektívnejšie výživovými doplnkami, obzvlášť ak sa venujete cvičeniu alebo nejete mäsové výrobky.
Aminokyseliny sa v tele neukladajú a preto je dôležité ich do tela dopĺňať pravidelne každý deň.

clanok-vitaminy (2)

Typy aminokyselín

  • Glutamín

Glutamín tvorí až 60% všetkých aminokyselín vo svaloch, a tak je najzastúpenejšou aminokyselinou v svalovej hmote. Túto aminokyselinu si organizmus dokáže tvoriť samo, avšak pri zvýšenej fyzickej aktivite sa glutamín rýchlo spaľuje, preto je dôležité ho do tela dopĺňať výživovými doplnkami. Jeho dostatočnou hladinou v organizme chránime svalovú hmotu pred jej spalovaním. Glutamín taktiež pomáha aj s rastom a udržiavaním svalovej hmoty. Okrem týchto benefitov pre rast svalov, glutamín zvyšuje v organizme hladinu rastového hormónu a testosterónu, čo má pozitívny účinok pre nárast sily.

  • Arginín

Arginín podobne ako glutamín zvyšuje hladinu rastového hormónu v tele, a tak pomáha s budovaním svalovej hmoty a aj sily. Arginín taktiež zvyšuje uvoľňovanie inzulínu a glukagónu, ktoré zvyšujú tvorbu a ukladanie glykogénu, ktorý je kľúčovým zdrojom energie v svalovej hmote. Má tiež pozitívny vplyv na tvorbu kolagénu, zrýchlenú regeneráciu a hojenie rásť a pomáha aj pri vysokom krvnom tlaku.

  • Taurín

Taurín je po glutamíne druhou najpočetnejšie zastúpenou aminokyselinou v organizme. V tele sa okrem svalov nachádza aj v mozgu. Medzi najvýznamnejší benefit taurín patrí zlepšovanie mozgových funkcií a pomáha s uvoľňovaním a znižovaním stresu. Taktiež zvyšuje tvorbu testosterónu a rastového hormónu, vďaka čomu pomáha s rastom svalovej hmoty a sily.

  • Beta-Alanín

Beta-Alanín je veľmi prospešný pri potlačení únavy pri fyzickej aktivite, a tak pomáha pri zvyšovaní vytrvalosti a schopnosti podávania dobrého výkonu pri všetkých druhoch športu.

  • Leucín

Leucín tvorí spolu s izoleucínom a valínon takzvané BCAA, ktoré v kostrových svaloch podporujú tvorbu proteínov. BCAA sú takzvané esenciálne aminokyseliny, čo znamená, že organizmus si ich sám vytvoriť nedokáže. Leucín pomáha spomaliť a brániť rozpadu bielkovín, čím pomáha udržiavať a chrániť svalovú hmotu pred rozpadom. Pomáha nielen chrániť svalovú hmotu pred rozpadom, ale pomáha aj s jej budovaním.

  • Lyzín

Lyzín je taktiež esenciálna aminokyselina, čiže si ju telo nedokáže samo vytvoriť. Na jej suplementovanie by sme však nemali zabúdať, pomáha totiž telu s metabolizmom všetkých ostatných aminokyselín a taktiež je základným stavebným prvkom všetkých bielkovín. Pomáha taktiež posilňovať imunitu, a tak chráni telo pred infekciami a vírusmi. Svojou schopnosťou pomáhať s vstrebávaním vápnika, kladne pôsobí na rast a vývoj detí.

  • Tyrozín

Tyrozín pomáha s koncentráciou a efektivitou pri fyzickom i psychickom výkone. Podporuje taktiež schopnosť zvýšeného výkonu a urýchľuje proces regenerácie a hojenia. Okrem týchto benefitov tyrozín podporuje aj tvorbu dopamínu a noradrenalínu, čo sú hormóny šťastia, a tak môže dlhodobý nedostatok tejto aminokyseliny spôsobiť depresie a úzkostné stavy.

  • Dl-Fenylalanín (DLPA)

DL-fenylalanín (DLPA) taktiež patrí do skupiny esenciálnych aminokyselín, ktoré si organizmus nedokáže sám vytvoriť. Má podobné účinky ako tyrozín, najmä podporuje aj tvorbu dopamínu a noradrenalínu, čo sú hormóny šťastia, a tak môže dlhodobý nedostatok tejto aminokyseliny spôsobiť depresie a úzkostné stavy.