UŽÍVANIE A ÚČINKY KOENZÝMU Q10

Tvorba koenzýmu Q10 v tele

Pre pomerne zložitú syntézu koenzýmu Q10 v tele, organizmus potrebuje kyselinu listovú, vitamín C, B6, B12, kyselinu pantoténovú a iné stopové prvky. Ak telo nemá dostatok týchto látok, syntéza koenzýmu Q10 sa môže spomaliť alebo až zastaviť. Najvyššia koncentrácia tohto vitamínu je v pečeni, pľúcach, obličkách alebo v srdci. A v tele ho vytvára aj mikroflóra. Ak jeho množstvo v tele klesne čo i len o štvrtinu, tak sa to môže začať negatívne prejavovať napríklad celkovou únavou a slabosťou, vysokým krvným tlakom alebo aj srdcovocievnymi problémami.

Odkiaľ vitamín čerpať 

Koenzým Q10 ako aj väčšinu iných vitamínov nájdeme v potravinách, ktoré sú nám bežne dostupné. A to konkrétne v pečeni, vnútornostiach, srdci, obličkách, v hovädzom mäse a tiež v sardinkách. Vegetariánske možnosti sú napríklad sójový olej špenát, arašídy alebo lieskovce. Je však veľmi pravdepodobné, že zo stravy nezískate dostatočnú dávku tejto látk a preto sa odporúčajú kvalitné výživové doplnky, ktoré nájdete aj na našom eshope. Odporúčaná denná dávke je 30 mg. 

uzivanie a ucinky-clanok

Benefity, ktoré prináša

Medzi jeho mnohé benefity patrí najmä schopnosť stabilizovať hladinu cukru v krvi čo je veľmi dôležité najmä pre diabetikov. Nedostatkom koenzýmu Q10 môžu trpieť ajľudia, ktorí berú lieky na zníženie cholesterolu alebo betablokátory, pretože tieto lieky zároveň znižujú aj hladinu vitamínu Q10 v organizme. V dostatočnom množstve má koenzým Q10 priaznivý vplyv aj na liečnu zápalových ochorení zubov ako napríklad parodontitída, taktiež pomáha pri liečbe pri chorobách dýchacích ciest alebo pri obezite. Príznakom nedostatku koenzýmu Q10 v tele je najmä únava a znížená vitalita, čo sa dá jeho dopĺňaním do tela rýchlo a jednoducho napraviť.

uzivanie a ucinky-clanok (1)

Ďalšie pozitívne účinky

  • Pomáha pri vyčerpaní a únave
  • Urýchľuje regeneráciu po mozgovej mŕtvici
  • Môže spomaliť priebeh roztrúsenej sklerózy
  • Zmierňuje alergické reakcie a astmu
  • Urýchľuje regeneráciu po chirurgických zákrokoch
  • Potláča chronický únavový syndróm