PSYCHOHYGIENA A ODDYCH

Relaxovanie a oddych sú dôležité pre všetkých v každom veku. Momentálne žijeme v rýchlej dobe, kde sa každý niekam ponáhľa a nemá čas ani vydýchnuť. Nehovoriac o tom, že pandémia koronavírusu spôsobila mnohým ľuďom ešte viac starostí a niektorým spôsobila priam až existenčné problémy. Všetko zlé však pominie.
Tak ako si oddýchnete po fyzickej stránke keď nemáte energiu, mali by ste vnímať aj svoje psychické vyčerpanie a dovoliť oddych aj svojej mysli.

Dôležitosť psychohygieny

Viete čo je to psychohygiena? Psychohygiena hovorí o dôležitosti duševnej a psychickej pohody. Zdravie nie je len to fyzické a chorí nie sme len keď máme chrípku alebo zlomenú ruku. Mnoho ľudí vie, že je jednoduchšie fungovať počas chrípky, ako počas mentálneho vyčerpania. V momentálnej modernej dobe je výskyt depresií a úzkostí dosť častý, aj napriek tomu si mnoho ľudí povie, že ich stav nie je vážny a popasujú sa s týmito stavmi sami. Psychické poruchy a ochorenia sú však rovnako vážne, ako tie fyzické. Ak máte zlomenú ruku, nepoviete si, že sa s tým nejako popasujete sami, idete k lekárovi, a tak isto by to malo byť aj pri psychických poruchách.

psy-clanok

Tak ako sa staráte o svoje fyzické zdravie zdravou stravou, cvičením a vitamínmi, by ste sa mali starať aj o svoje psychické zdravie relaxom, napríklad pri dobrej knihe, kľudnej hudbe alebo prechádzke v lese.

Ako si udržiavať psychickú pohodu

Každý občas pociťuje negatívne emócie ako smútok, strach alebo sklamanie. Aj prežívanie týchto negatívnych emócií je dôležité, avšak je rovnako dôležité vedieť s týmito emóciami naložiť. Ich prežitie je dôležité, avšak treba sa cez ne vedieť preniesť. Ak máte s týmto problém skúste si položiť otázku prečo sa cítite, tak ako sa cítite a čo by vaše pocity mohlo zmeniť. Možno vám v určitých situáciách môže pomôcť povedať si napríklad, že ak to čo mi spôsobuje negatívne emócie nebude dôležité o 5 rokov, nestojí mi to za tento negatívny pocit alebo smútok.

Vo všeobecnosti je psychická pohoda veľmi dôležitá, ak máte pocit, že so svojimi negatívnymi myšlienkami nedokážete naložiť sami, neváhajte kontaktovať psychológa, v tejto dobe je to úplne normálne. Mnoho ľudí sa potrebuje iba vyrozprávať niekomu, kto ich vypočuje.