5 ZAUJÍMAVOSTÍ O MINERÁLOCH

Rovnako ako pri vitamínoch, aj pri minerálnych látkach je ich prítomnosť v organizme nevyhnutná. Deficit rôznych minerálov môže v tele spôsobiť širokú škálu zdravotných problémov. Preto je ich pravidelné a dostatočné dopĺňanie do tela veľmi dôležité.

Minerálne látky sa môžu podielať napríklad na procese trávenia, na prenose nervových vzruchov, a aj vzhľade a to konkrétne na kvalite vlasov, nechtov a pokožky.

Dizajn bez názvu (64)

Zaujímavosti o minerálnych látkach

1.4-5% našej váhy

Ak máme v tele dostatok minerálnych látok, tak môžu tvoriť až 4-5% celkovej telesnej hmotnosti. A to je dosť veľa, práve preto by sme nemali pravidelné dopĺňanie kvalitných minerálov zanedbávať.

2.Minerály sú esenciálne látky

Esenciálne látky sú látky, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť. Minerály sú rovnako ako vitamíny, esenciálne látky, ktoré musíme do tela dopĺňať stravou alebo výživovými doplnkami.

3.Deficity majú rôzne prejavy

Rovnako ako pri rôznych chorobách, ktoré sa prejavujú výnimočnými príznakmi, sa aj deficity rôznych vitamínov prejavujú rôznymi príznakmi. Ak sledujeme a poznáme svoje telo, podľa týchto príznakov môžeme zistiť, aký minerál nám v tele chýba.
Viac o rôznych prejavoch deficitov jednotlivých minerálov si môžete prečítať v tomto článku.

4.Minerálna voda ako zdroj

Ak hľadáte jednoduchý spôsob, ako si do organizmu doplniť viacero minerálov, odporúčame vám siahnuť po kvalitnej minerálnej vode s overeným zložením. Touto cestou môžete vďaka minerálnej vode predchádzať napríklad nedostatku horčíka, sodíka alebo vápnika. Myslite však nato, že príjem tekutín z minerálok by nemal presiahnuť 30% z celkového denného pitného režimu.

Fakty o minerálkach:

  • zásadité minerálky môžu pomôcť s opicou,
  • dojčatá by ich piť nemali, zato staršie deti áno,
  • typy minerálok by sme mali striedať,
  • vyberajte si minerálky podľa zloženia minerálov.

 

5.Minerály a ich delenie

Minerálne látky možno rozdeliť do kategórií, a to konkrétne podľa odporúčanej dennej dávky.

Podľa odporúčanej dennej dávky:

  • makroelementy (odp.denná dávka je viac ako 100 mg),
  • mikroelementy (odp.denná dávka je menej ako 100 mg),
  • stopové prvky (odp.denná dávka je pár mikrogramov).