Vitamín D, prezývaný aj ako „slnečný vitamín“, má dôležitý vplyv nielen na vaše kosti, zuby a svaly, ale aj na celý imunitný systém, preto ak ho máte nedostatok, môže sa to negatívne odzrkadliť na vašom zdraví.
Konzervatívnou a bezpečnou hodnotou, ktorá vyjadruje dennú dávku vitamínu D pre dospelého človeka, je podľa odborníkov 2 000 IU denne. Prijať toto množstvo je pre niekoho častý problém. Nedostatok vitamínu D, alebo odbornejšie – Hypovitaminóza D, je stále viac vyskytujúci sa jav. Podľa prieskumu trpí týmto deficitom 30 až 50% populácie v Európe a USA.
Kto najčastejšie trpí Hypovitaminózou D?
Určité skupiny ľudí majú na základe konkrétnych faktorov vyššiu pravdepodobnosť nedostatku vitamínu D. Patria sem:
- vegáni,
- starší ľudia,
- obézni ľudia,
- ľudia s tmavšou pokožkou,
- ľudia s malabsorpčným syndrómom,
- ľudia žijúci v oblastiach, kde je málo slnka,
- ľudia, ktorí trávia veľa času v uzavretých priestoroch.
Tí, ktorých sa to týka, si často neuvedomujú, že trpia deficitom „déčka“, pretože jeho prejavy sú najskôr mierne, no dlhodobý nedostatok vitamínu D môže mať nepriaznivé zdravotné následky.
Prejavy deficitu vitamínu D
Deficit „slnečného vitamínu“ sa môže prejaviť viacerými spôsobmi, medzi ktoré patria napríklad:
- depresie,
- strata vlasov,
- bolesť svalov,
- rednutie kostí,
- únava a vyčerpanie,
- spomalenie hojenia rán,
- bolesť kĺbov, kostí a chrbta.
Následky
Hypovitaminóza D môže spôsobiť aj horšie ťažkosti ako je napríklad infekcia dýchacích ciest.
Vitamín D priamo pôsobí na bunky, ktoré bojujú proti infekciám, preto aj ak ste často chorí, skúste sa zamyslieť nad dávkou príjmu “déčka”.
Nepodceniť tento vitamín je dôležité u každej generácie. Nedostatok vitamínu D v detstve prispieva k rachitíde, ktorá spôsobuje skrivenie dlhých kostí - najmä dolných končatín, pričom sa kriví aj chrbtica a rebrá. U starších ľudí hrozí osteoporóza, ktorej výsledkom je zvýšené riziko zlomenín.
Dopady nedostatku vitamínu D na naše zdravie sa stále skúmajú. Uvažuje sa aj o tom, že jeho deficit prispieva k riziku sklerózy multiplex.
Ako predísť tomuto problému?
Najprirodzenejší spôsob ako sa snažiť prijímať Vitamín D je prostredníctvom slnka. Naše telo si vytvára “déčko” vtedy, keď je naša pokožka vystavená slnečnému žiareniu, preto ak môžete, slňte sa.
Bohužiaľ, nežijeme v exotickej krajine a slnka nemáme dostatok na to, aby sme sa mohli prestať snažiť prijímať Vitamín D aj „umelo“ prostredníctvom stravy. Odporúčame preto aj konzumáciu kvalitných surovín, ktoré sú zdrojom D vitamínu. Ide o suroviny ako napríklad losos, tuniak, huby, žĺtka a pod. Potravinám, ktoré sú zdrojom “déčka”, sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.
Vitamín D je možné na pravidelnej báze prijímať aj prostredníctvom suplementov (doplnkov výživy).
Samozrejme, tak ako je zdraviu neprospešný nedostatok ”déčka”, nebezpečný môže byť i jeho nadbytok, preto je potrebné dať si pri jeho užívaní pozor na dávkovanie a prípadne sa poradiť s vašim lekárom.