PREČO JE SPÁNOK DÔLEŽITÝ

Spánok je kľúčom nášho tela k regenerácii, oddychu a taktiež dokáže telu pomôcť pri zotavovaní zo zranení a choroby. Spánok je jednoducho prospešný pre každý aspekt nášho organizmu, dokonca dokáže zlepšiť aj funkcie, ako napríklad pamäť. Problém je však to, že viac ako tretina ľudí si nedopraje ani odporučaných 7 hodín, ktoré sú minimom pre dostatočnú regeneráciu organizmu.

Čo spôsobuje nedostatok spánku

Ak ste si nedopriali dostatok spánku čo i len jednu noc, určite ste už sami na sebe pocítili, aký to môže mať dopad na celý organizmus..
Nedostatok spánku spôsobuje napríklad:

  • oslabenie imunitného systému,
  • nadváhu a spomalenie metabolizmu,
  • nervozitu, úzkosť a stres,
  • slabú pamäť a zlú koncentráciu.

Dlhodobý nedostatok spánku treba riešiť. Ak trpíte nespavosťou kontaktujte svojho lekára, nespavosť môže byť spôsobená problémami s fyzickým, ale i psychickým zdravím.

Ako a prečo zlepšiť svoj spánok

Svoj spánok môžete zlepšiť jednoduchými krokmi, ktoré môžete aplikovať ešte dnes pred spaním.
Ako na lepší spánok:

1.Choďte spať bez rušivých vplyvov

Vypnite pred spaním okolo seba všetkú elektroniku. Svetlo z elektroniky totižto znižuje v tele tvorbu melatonínu, ktorý dáva organizmu akési znamenie, že je čas ísť spať. Všeobecne sa väčšine ľudí najlepšie spí v úplnej tme.

2.Odložte telefón

Žijeme v dobe, kedy ľudia zaspávajú s telefónom v ruke a aj toto môže znižovať kvalitu vášho spánku. Skúste telefón, notebook, počítač a všetkú elektroniku odložiť aspoň hodinu pred spánkom. Skúste si napríklad prečítať dobrú knihu, ľahkú jógu, meditáciu alebo len tak relaxovať pri kľudnej hudbe.

3.Naplánujte si večeru

Spať by ste nemali chodiť hladný a ani úplne plný. To, že by ste nemali po 18:00 alebo 20:00 jesť je hlúposť. Jesť by ste mali vtedy, keď ste hladný. Avšak ísť do postele úplne plný nechce ísť asi nikto a hlad a škvŕkanie v bruchu vám tiež zaspávaní nepomôže. Preto si naplánujte jedlo, tak aby vám aspoň trochu strávilo. Tak ako je dôležité naplánovať si pred spánkom posledné jedlo, naplánujte si aj prísun kofeínu. Niektorí ľudia nemajú problém zaspať ani hodinu po šálke kávy, iní nevedia večer zaspať ani po rannej šálke kávy. Svoje telo poznáte najlepšie vy sami a preto si

4.Skúste vypnúť

Skúste pred spaním nemyslieť na prácu, problémy a celkovo na veci, ktoré vás stresujú. Ak vám tento bod príde veľmi zložitý, vyskúšajte naše rady z bodu 2. Vypnite telefón a vezmite do ruky knihu alebo zápisník.

spanok-clanok

5.Choďte spať o tom istom časom

Ak si vytvoríte spánkový režim, vaše telo bude každý večer unavené o tom istom čase. Taktiež sa budete ráno budiť o tom istom čase sami bez budíka a oddýchnutý.

To koľko spánku potrebujeme záleží aj od nášho veku, malé deti a novorodenci napríklad potrebujú až 17 hodín spánku denne, u dospelých je to v priemere 7 až 9 hodín. Všetko je však individuálne a spánkový režim jedného človeka môže byť neuveriteľný pre druhého.