ÚČINKY A UŽÍVANIE VITAMÍNU B

Tento komplex 8 vitamínov sa v organizme podieľa na rôznych funkciách, ako napríklad na metabolizácii potravy na energiu a tým sa znižuje celkový pocit telesnej únavy. Podieľajú sa taktiež na optimálnom a zdravom fungovaní nervového systému a psychických funkcií, vďaka tomuto účinku môžu pomôcť vyrovnávať sa so stresom alebo dopomôcť k úľave od úzkosti alebo depresie. 

B-čko sa taktiež podieľa na udržiavaní zdravých vlasov, nechtov a pokožky.

Vitamíny tejto skupiny sa v tele neuskladňujú a preto ich musíme do tela dopĺňať každý deň. 

Účinky vitamínov B

Takmer všetky vitamíny v tejto skupine sa podieľajú na premene potravy na energiu, a tak sú pre ľudské telo veľmi dôležité. Celkovo sa taktiež podieľajú na normálnom a zdravom fungovaní nervovej sústavy. Preto pomáhajú pri úľave od depresie, smútku a úzkosti.  

ucinky-clanok

Jeden z najznámejších vitamínov z tejto skupiny je vitamín B12 a to najmä vďaka svojej dôležitosti pri tvorbe červených krviniek, vďaka ktorým sa dá predísť anémii. Medzi ďalší známy vitamín alebo kyselinu z tejto skupiny patrí kyselina listová, ktorá je obzvlášť dôležitá v tehotenstve pre správny vývin a rast plodu. Dôležitá je aj pri tvorbe serotonínu a noradrenalínu, ktoré sa nazývajú aj hormóny štastia. Vitamín pre krásu je prezývka vitamínu B7 - biotínu. Tento vitamín má pozitívny vplyv na rast a kvalitu vlasov. Zlepšuje taktiež kvalitu nechtov a pokožky. 

Užívanie vitamínu B

ucinky-clanok (1)

Keďže je vitamín B pomenovanie pre komplex 8 vitamínov, tak sa odporúčaná denná dávka pochopiteľne líši a neplatí pre všetky rovnako. Pripravili sme vám jednoduché zhrnutie vitamínov a ich odporúčanej dennej dávky (pre dospelého).

  • B1 (Tiamín) - 1 až 1,5 mg/deň
  • B2 (Riboflavín) - 1 až 1,2 mg/deň
  • B3 (Niacín) - 14 až 16 mg/deň
  • B5 (Kyselina pantoténová) - 6 až 7 mg/deň
  • B6 (Pyridoxín) - 1,8 — 2,4 mg/deň
  • B7 (Biotín) - 30µg/deň
  • B9 (Kyselina listová) - minimálne 400 mg/deň
  • B12 (Kobalamín) - 0,1 až 1 mg/deň