Ako ochrániť rodinu pred chrípkou či vírusmi? 2. časť

V prvej časti článku Ako ochrániť rodinu pred chrípkou či vírusmi? sme vám predstavili univerzálny postup, ako sa chrániť pred vírusmi, vrátane chrípky. Popri všeobecných informáciách prevencie vírusových ochorení sa odporúčania môžu líšiť v závislosti od veku. Ako sa teda môžu chrániť členovia rodiny z rôznych generácií?

Prevencia u detí

Deti sú všeobecne náchylnejšie keďže si ich imunitný systém svoju obranyschopnosť ešte len buduje. Preto je dôležité, aby sa počas celého roka dbalo na zdravé návyky, vrátane zdravej stravy plnej ovocia a zeleniny, dostatku spánku a pohybu na čerstvom vzduchu. 

Keď sa blíži čas v roku, kedy bude imunitný systém detí čeliť väčšiemu náporu, ako napríklad začiatok školského roka či chrípková sezóna, je dobré imunitu ešte viac podporiť. Preto treba prikladať zvýšenú pozornosť na všetky spomenuté zásady. 

Okrem toho môžeme zvýšiť príjem vitamínov, buď cez stravu alebo cez výživové doplnky vhodné pre deti. Vitamín C dokáže skrátiť dĺžku trvania chrípky až o 30%. V praxi to znamená, že deti sú zdravé o 2-3 dni skôr ako bez užívania tohto vitamínu a nič nebráni ich návratu do školy alebo škôlky.

Odporúčame napríklad lipozomálny vitamín C JUNIOR od značky Adelle Davis. Lipozomálna forma má až 6-krát väčšiu vstrebateľnosť ako iné formy. Tekutá forma vitamínov, spolu so stéviou a prírodnou ovocnou arómou, umožnia ľahšie užívanie vitamínu. 

Vitamín D deťom chýba! Pre nedostatok slnečných lúčov dopadajúcich na obnaženú pokožku sa jeho tvorba v organizme znižuje. Ako ukazujú štúdie, dostatok vitamínu D dokáže až o 50% znížiť pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie vírusové ochorenie, ako je napríklad chrípka.

Lipozomálny vitamín C JUNIOR
Kúpiť
Set pre zdravie celej rodiny
Kúpiť


Prevencia u dospelých

Aj dospelý zdravý organizmus vie lepšie odolať chrípke či baktériám, ako ten s oslabenou imunitou.

Preto rovnako ako u detí musia aj dospelí myslieť na obranyschopnosť organizmu počas celého roka. Pracujeme, zabávame sa, staráme sa o rodinu… To všetko sú faktory ktoré nás vyčerpávajú. Vyčerpávajú v pravom slova zmysle. Naše hodnoty vitamínov v krvi prudko klesajú, sme unavení, ospalí a ideálny spôsob ako vitamíny doplniť je stravou. Ruku na srdce, koho strava obsahuje všetko to, čo by mala? 

Okrem dostatku pohybu, vyváženej stravy, kvalitného spánku a znižovania stresu si môžu dopomáhať doplnkami stravy, ako sú vitamíny, minerály a antioxidanty. 

Jedna z najznámejších odborníčok na výživu 20. storočia Adelle Davisová vo svojej knihe uvádza, že „ak zdravý človek berie trvale optimálnu dávku vitamínu C, čo je individuálne ¼ g až 10 g denne, nikdy nedostane nádchu ani neprechladne.“ 

Taktiež uvádza vitamín C ako “prvú pomoc” pri nástupoch príznakov prechladnutia. „V prípade, že pocítime prvé príznaky prechladnutia, okamžite si zoberte dve 500 mg tabletky a každú ďalšiu hodinu si zoberte ďalšiu 1 až 2 tabletky. Ak symptómy rýchle zmizli po prvej alebo druhej dávke vitamínu C, môžeme sa po niekoľkých hodinách vrátiť k normálnej dávke. Ak však symptómy trvajú i na druhý deň, užívajme denne 4 až 10 g vitamínu C.“ 

  • Dr. Adelle Davisová, Čo Vám chýba, aby ste boli fit, Eko-konzult Bratislava, 2013
Vitamín C 1000 mg
Kúpiť
Set proti chrípke DUO - D3/C
Kúpiť


Prevencia u starých rodičov

Napriek tomu, že mal človek kedysi silnú imunitu, s pribúdajúcim vekom sa imunita znižuje. Niektorí ľudia majú vo vyššom veku obmedzenejšie možnosti pohybu, no môžu venovať zvýšenú pozornosť iným spôsobom budovania imunity, ako je spánok, strava a psychická pohoda. 

Dr. Davisová vo svojej knihe odporúča vitamín C užívať ľuďom v pokročilejšom veku všeobecne: „Dr. Eddy dokázal, že mnohé tzv. znaky starnutia, vrásky a strata pružnosti kože, vypadávanie zubov, krehkosť kostí, sú v skutočnosti len prejavom takého nedostatku vitamínu C, že začína skorbut.“

  • Dr. Adelle Davisová, Čo Vám chýba, aby ste boli fit, Eko-konzult Bratislava, 2013

Lipozomálny vitamín C + Práškový vitamín C
Kúpiť
Darčekový balíček IMUNITA
Kúpiť