5 NAJNOVŠÍCH ZISTENÍ O COVID-19: Vitamín C ako hlavný liek proti koronavírusu?

Vírusové ochorenie COVID-19 sa po prvýkrát objavilo v decembri 2019 v Číne. Vírus sa postupne rozšíril  do celého sveta. Dnes sa jeho liečbou zaoberajú vedci a odborníci z rôznych krajín. Prečítajte si 5 najnovších zistení o situácii s koronavírusom vo svete.  

Vitamín C je skúmaný ako hlavný liek proti koronavírusu

Podľa najnovších zistení je vitamín C účinným bojovníkom proti koronavírusu. Jeho sila spočíva v produkcii protilátok, ktoré bojujú proti patogénom, akým je aj COVID-19. Potvrdili to kanadskí lekári, ktorí v marci skúmali účinky vitamínu C. Taktiež zistili, že vitamín má nenahraditeľnú funkciu pri dozrievaní imunitných buniek. 

 Vedci vyzývajú úrady verejného zdravotníctva, aby rozšírili nariadenia o umývaní rúk a nosení rúška o užívanie potrebnej dávky vitamínu C. Či bude vitamín v budúcnosti používaný ako hlavný liek proti koronavírusu ukáže kanadský výskum. Lekári v Montreale a Toronte tiež vyzdvihujú účinky vitamínu D, zinku či omega-3 mastných kyselín

AD_C_lipo_200ml_Sk_source_shadow AD_C_prask_500g_Sk_source_shadow AD_Zn_lipo_200ml_Sk_source_shadow
Lipozomálny vitamín C
Kúpiť
Práškový vitamín C
Kúpiť
Lipozomálny zinok s vitamínom C
Kúpiť

 

Ozónová liečba v USA je podvod

Podávanie ozónu do krvi má za cieľ urýchliť regeneráciu tkanív. V niektorých krajinách sa liečba ozónom využíva ako podporná liečba pri COVID-19. Podávanie plynu do krvi prebieha pod lekárskym dozorom, nakoľko ozón patrí medzi jedovaté plyny. 

Medzi pozitívne stránky ozónu patrí jeho sila zlikvidovať mnohobunkové a jednobunkové patogénne mikroorganizmy. Úspešne odstráni baktérie a vírusy. Neodborná manipulácia s týmto plynom môže mať vážne následky. 

Mnoho súkromných wellness centier v Spojených štátoch  ponúka "ozónovú liečbu koronavírusu".  O liečebnom účinku aplikácie ozónu týmto spôsobom nie sú žiadne dôkazy. Mnohé z týchto služieb sa ukázali ako podvodné a boli zakázané

Aplikácia vytipuje rizikových pacientov 

Americkí výskumníci vyvinuli aplikáciu, ktorá predpovedá, u ktorých infikovaných pacientov sa vyvinie ochorenie dýchacích ciest s veľkým rizikom úmrtia. Pri vývoji aplikácie spolupracovali s čínskymi lekármi. Spolu našli spôsob ako vytipovať rizikových pacientov.  

Vďaka aplikácii by sa zdravotníci už od začiatku mohli sústrediť na túto skupinu osôb a podávať im silnejšie lieky. Predišlo by sa tým kritickému štádiu ochorenia, kedy by už lieky nemuseli zabrať. 

Nová aplikácia by mala k dispozícii tri hodnoty - zvýšené koncentrácie pečeňového enzýmu alanínaminotransferázy (ALT) a hemoglobínu v krvi a silnú hĺbkovú bolesť svalov – myalgiu – udávanú pacientom v anamnéze. Slabou stránkou je, že aplikácia bola spravená na relatívne malom súbore pacientov. Ostáva teda na lekároch, či budú využívať údaje z aplikácie v praxi. 

Vieme, ako nastaviť liečbu proti koronavírusu

Časopis Cell vydal článok v ktorom odhaľuje kde a ako nás koronavírus napáda. Autori článku zistili, že za rozšírenie infekcie koronavírusom do pľúc sú pravdepodobne zodpovedné pneumocyty typu II. Tie sa podieľajú na správnom fungovaní alveol – pľúcnych mechúrikov, v ktorých prebieha výmena plynov.

Autori ďalej píšu, že alveol-pľúcne mechúriky majú na svojom povrchu veľkú koncentráciu receptora ACE2 a proteolytického enzýmu - tieto bunky využíva vírus na svoj vstup. Počet týchto vstupných buniek sa zvýši pôsobením interferónov. Interferóny sú jedným z hlavných nástrojov imunitného systému, ktoré produkuje naše telo.

Vďaka tomuto poznatku dnes vieme nastaviť liečbu koronavírusu bez toho, aby sme napomohli vírusu. Článok v časopise Cell je výsledkom medzinárodnej spolupráce projektu Human Cell Atlas. Cieľom projektu je zmapovať gény ľudských orgánov a tkanív na úrovni jednotlivých buniek. 

Antibiotiká môžu byť prevenciou

Autori ďalšej publikácie odhadujú, že sa k nám koronavírus môže dostať cez receptor CD147. Zároveň predpokladajú, že interakcia vírusu s receptorom by sa dala blokovať antibiotikom azitromycínom. I keď vieme, že antibiotiká proti vírusovým  nákazám nepomáhajú, azitromycín by mohol byť výnimkou. 

Azitromycín pomáha pacientom v ťažkom stave. Salfordskí vedci navrhujú, aby sa toto antibiotikum podávalo pracovníkom britskej zdravotníckej služby NHS, ktorí prichádzajú do kontaktu s nakazenými pacientmi. Antibiotikum by v tomto prípade slúžilo ako prevencia. 

Vedci ďalej spomínajú antibiotiká ako doxycyklín a valinomycín. Ich účinnosť je však potrebné klinicky overiť. V prípade pozitívneho výsledku by použitie antibiotík bolo výbornou správou, nakoľko sú ľahko dostupné a rýchlo vyrobiteľné.

Zdroj: https://dennikn.sk/1875007/antibiotika-na-virusy-neucinkuju-no-zda-sa-ze-existuje-vynimka-pat-rychlych-sprav-o-koronaviruse/