ÚČINKY VITAMÍNU D

Vitamín D je jeden z najpopulárnejších vitamínov, taktiež je to jeden z vitamínov, ktorý chýba mnohým ľuďom. Získavame ho najmä zo slnka a preto jeho deficitom trpí mnoho ľudí najmä počas zimných mesiacov. No ani všetky slnečné žiarenia nie sú pre vstrebávanie vitamínu D ideálne. Na tvorbu vitamínu D potrebuje ľudský organizmus slnečné žiarenie s UV indexom 3 a vyšším. Vitamín D, ktorý získavame zo slnka je taktiež pre naše telo niekoľkonásobne užitočnejší, pretože sa v tele udrží až dvakrát dlhšie ako vitamín D získaný z potravín alebo výživových doplnkov.

opalovanie

Vitamín D je jeden z mála vitamínov, ktoré si naše telo dokáže vytvoriť samo. Z vonkajších zdrojov ho prijímame ako vitamín a naše telo si ho vytvára v podobe hormónu.

Deficit vitamínu D

Deficit vitamínu D je zradný v tom, že sa dlhé roky nemusí prejaviť, no dokáže poriadne skomplikovať život a podlomiť zdravie.
Podľa aktuálnych prieskumov trpí nedostatkom tohto vitamínu až 40% populácie. Na tomto deficite sa podpisuje najmä rýchly moderný život. Čím ďalej, tým viac zamestnaní sa vykonáva v kancelárii, keď strávime svojich 8 hodín, potom ideme do nákupného centra alebo fitness centra, kde opäť veľa slnečného žiarenia nenájdeme. V niektorých veľkých mestách je taktiež silné znečistenie ovzdušia, ktoré bráni prenikaniu UV žiarenia, ktoré potrebujeme na tvorbu vitamínu D.
Aby ste si vytvorili dostatočné zásoby vitamínu D, museli by ste v našich končinách stráviť na slnku počas jari, leta a jesene približne 1000 hodín.
Deficit vitamínu D môžete na sebe spozorovať oslabenou imunitou a častou chorlavosťou.

Deficit vitamínu D môže mať dopad na kvalitu našich kostí, môže spôsobiť ich rednutie, čím strácajú na kvalite a na pevnosti, čo môže mať za následok aj častejšie zlomeniny.
Spôsobuje taktiež osteoporózu, ktorá vie vo vyššom veku poriadne znepríjemniť život. Trpí ňou až približne 70% ľudí vo veku 79 a vyššie. Osteoporóza spôsobuje krehké kosti a preto trpia ľudia vo vyššom veku zlomeninami oveľa častejšie ako mladí ľudia.

clanokD

Účinky vitamínu D

Ako ste už možno vydedukovali z predošlej časti článku, vitamínu D podporuje kvalitu kostí. Ak ich chceme mať kvalitné a pevné aj počas jesene života, nemali by sme jeho dopĺňanie do organizmu zanedbávať v žiadnom veku. Okrem kostí je vitamín D dôležitý i pre kvalitu našich zubov.
O kvalitu našich kostí a zubov sa stará tak, že tento vitamín sa v obličkách a pečeni premieňa na hormón s názvom kalcitriol. Tento hormón nám v organizme pomáha so vstrebávaním vápnika a horčíka v tenkom čreve.


Dopĺňanie dostatočného množstva vitamínu D by sme nemali zanedbávať najmä u detí. Deti sú vo vývine prakticky od narodenia a ich kosti rastú niekoľko rokov. Pri nedostatku vitamínu D u detí počas vývinu môže u nich prísť napríklad ku krivici.
Okrem toho je vitamín D kľúčový aj pre tvorenie nových buniek, rast a regeneráciu svalovej hmoty a jej celkové fungovanie a v neposlednom rade je kľúčový pre správne fungovanie imunitného systému a ochranu nášho tela pred vírusmi a baktériami.
Vitamín D taktiež znižuje riziko rozvoja sklerózy, srdcovocievnych ochorení a chrípky.
Tento vitamín môže ľuďom s depresiami pomôcť uľaviť od príznakov a ťažkých depresívnych stavov.