ČO SÚ TO AMINOKYSELINY?

Pravdepodobne ste už počuli, že pre tvorbu a udržiavanie svalovej hmoty sú kľúčové proteíny. A to preto, že pri cvičení sa v svaloch vytvárajú mikro trhlinky a proteíny ich pomáhajú vypĺňať a hojiť, a tak môže sval rásť. Málokto však vie, že tie najkvalitnejšie bielkoviny sú tvorené práve aminokyselinami. Poznáme až 20 rôznych typov aminokyselín. 

Aminokyseliny a proteíny sú pre život úplne kľúčové. Telo ich potrebuje na optímalne fungovanie, avšak samo si ich vytvoriť nedokáže, preto si ich musíme do tela dopĺňať buď stravou alebo výživovými doplnkami. 

Aminokyseliny sú zakladným stavebným prvkom bunky a nájdeme ich vo všetkých živých organizmoch. Dopĺňanie aminokyselín a proteínov do tela je omnoho efektívnejšie výživovými doplnkami, obzvlášť ak sa venujete cvičeniu alebo nejete mäsové výrobky. 

Aminokyseliny sa v tele neukladajú a preto je dôležité ich do tela dopĺňať pravidelne každý deň.

amino-clanok

Funkcie aminokyselín

  • udržiavanie a budovanie svalovej hmoty
  • zrýchlenie regenerácie po fyzickej aktivite
  • ochrana svalovej hmoty pri chudnutí
  • podieľajú sa na transporte a ukladaní živín

 

Typy aminokyselín

Aminokyseliny delíme na dve základné skupiny:

Esenciálne aminokyseliny

Esenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré si telo nedokáže vytvoriť, a tak ich musíme prijímať stravou alebo výživovými doplnkami. Poznáme 9 esenciálnych aminokyselín, medzi ne patrí napríklad valín, leucín, izoleucín, glutamín, glycín a iné.

Esenciálne aminokyseliny nám poskytujú mnoho benefitov, ako napríklad:

  • podieľajú sa na proodukcií mitochondrií v svalovine
  • pomáha predchádzať oxidačnému poškodeniu svalov a šliach
  • benefity pre lepší fyzický výkon

amino-clanok (1)

Neesenciálne aminokyseliny

Neesenciálne aminokyseliny si telo dokáže tvoriť samo, avšak iba ak má dostatok všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré musíme do tela dopĺňať stravou alebo výživovými doplnkami. Je dôležité prijímať dostatočné množstvo esenciálnych aj neesenciálnych aminokyselín. Ich nedostatok môže byť spôsobený napríklad nevývaženou stravou alebo prílišnou fyzickou záťažou. 

Medzi neesenciálne aminokyseliny radíme napríklad: alanín, asparagín, glutamín, serín a iné.