PITNÝ REŽIM

Voda tvorí až 60% ľudského tela a preto je nevyhnutná pre každú bunku a každý proces v ľudskom tele. Organizmus využíva vodu napríklad na regulovanie telesnej teploty, vylučovanie škodlivých látok a toxínov a taktiež celkovú hydratáciu.

Čo by sme mali piť?

Väčšinu vášho pitného režimu by mala tvoriť čistá voda. Odporúčané množstvo vody pre dospelého človeka sú približne 2 litre. Avšak toto je len odporúčané množstvo, pretože každý človek má iné potreby a vyhovuje mu iné množstvo. Nikdy by ste však nemali zanedbávať svoj smäd, skúste mať vždy pri sebe fľašku s vodou a tak vás smäd neprekvapí.

hydratacia (1)

Existujú už aj rôzne aplikácie pre telefóny, do ktorých si môžete zapisovať koľko vody ste už vypili a taktiež si môžete nastaviť, aby vám napríklad každú hodinu chodili upozornenia, aby ste si dali pohár vody.
S hydratáciou vám môžu pomôcť taktiež aj rôzne iné nápoje, napríklad rôzne džúsy, šťavy, smoothies alebo konzumácia rôzneho ovocia a zeleniny vcelku, napríklad uhorka je z 96% iba voda.
Pri pití nápojov s kofeínom myslite nato, že kofeín organizmus odvodňuje a preto by ste po takomto nápoji vždy mali vypiť dostatočné množstvo vody.

Ako piť dostatok tekutín

Ak cez deň zabúdate piť dostatok vody, vyskúšajte naše tipy:

 • Kúpte si fľašu na vodu, ktorú môžete nosiť so sebou. Nemyslíme obyčajnú plastovú fľašu z potravín, ale takú, ktorú môžete použiť znova a znova. Tak doprajete svojmu telu dostatok tekutín a zároveň budete chrániť aj životné prostredie.
 • Ak patríte medzi ľudí, ktorí nemajú radi vodu alebo vás nudí, vyskúšajte piť viac čajov. Skúste ich však piť bez cukru, ten vám totižto s hydratáciou veľmi nepomôže. Čaje si môžete ochutiť rôznym ovocím alebo prírodnými sladidlami. V zime zahreje teplý čaj s citrónom a v lete sa môžete osviežiť domácim ľadovým čajom.
 • Dajte si každé ráno pohár vody. Vždy keď sa zobudíte skúste začať deň pohárom vody, tak si doplníte do tela hydratáciu, o ktorú mohlo počas noci prísť.
 • Experimentujte s príchuťami! Ak vás obyčajná voda nudí alebo vám nechutí, vyskúšajte si do vody odšťaviť napríklad citrón, nakrájať uhorku alebo akékoľvek ovocie, podľa vašej chuti. Týmto dodáte vody trochu chuti a môžete tak k pitiu vody namotivovať aj svoje deti.

hydratacia

Čo spôsobuje nedostatok vody v tele?

Nedostatok vody môže spôsobiť:

 • únavu, stratu energie,
 • nesústredenosť, neschopnosť koncentrácie,
 • zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení,
 • náladovosť,
 • prejedanie, príbytok na váhe a pomalé trávenie,
 • bolesti hlavy,
 • suchú pokožku bez života.

Náš TIP na doplnenie tekutín

Vyskúšajte Re-Hydro od Adelle Davis. Ide o ideálny pitný režim na doplnenie tekutín a minerálov stratených námahou a potením sa. Vhodný na denné užívanie alebo pri zvýšenej fyzickej námahe. Perfektne sa hodí na vytvorenie osviežujúceho letného nápoja, pokojne môžete podávať s ľadom a rozpúštať v sóde.

 


Kúpiť v e-shope