ČO JE TO VITAMÍN A?

Je to kľúčový vitamín pre rast, vývin a dozrievanie tkanív v tele, najmä pre zdravý rast a kvalitu kostí a zubov. Taktiež zohráva dôležitú úlohu pri ochrane slizníc pred infekciami a je základom pri vytváraní fotosenzitívneho pigment, ktorý je kľúčový pre zrak. Vitamín A je rozpustný v tukoch. Pomáha taktiež pri zneškodňovaní a neutralizácii toxických látok.

clanok-vitamin-a (1)

V tele sa vitamín A skladuje najmä v pľúcach, pečeni a obličkách. Okrem rastu v tele pôsobí aj na aspekty reprodukcie a to konkrétne na vznik spermií a vývoj placenty a plodu. Taktiež telo chráni pred poškodením výstelky napríklad tráviacej alebo dýchacej sústavy. Medzi jeden z ďalších benefitov patrí aj spomaľovanie starnutia pokožky a to tak, že vitamín A je kľúčový pri tvorbe kolagénu, ktorý vracia pokožke mladší a pevnejší vzhľad. A je taktiež prospešný aj pre vlasy a nechty.

Odkiaľ ho čerpať

Vitamín A môžeme pod názvom retinol nájsť v mnohých živočíšnych produktoch a v rastlinných produktoch sa označuje ako karotenoid, ktorý sa následne v črevách mení v potrebnom množstve na vitamín A. Najvýznamnejším rastlinným zdrojom vitamínu A je čerstvé ovocie a zelenina ako napríklad mrkva, brokolica, melón, marhule a špenát. Medzi živočíšne zdroje patrí napríklad rybí olej, pečienka, makrela, hovädzie a jahňacie mäso, žralok a rôzne mliečne výrobky.

Odporúčaný denný príjem potravín s obsahom vitamínu A je 800 g. Príjem čistého vitamínu A by nemal prekročiť hranicu 30 mg denne.

Deficit vitamínu A

Keďže je tento vitamín kľúčový pri látkovej premene a tvorbe kolagénu v tele, jeho deficit sa prejavuje popraskanou a suchou pokožku, suchými lámavými vlasmi a nechtami. Taktiež sa deficit môže prejaviť tráviacimi problémami a problémami so zrakom. Výnimočné nie sú ani problémy s dýchaním, bolesti hlavy alebo nočná slepota. Nočná slepota je spôsobená zníženou schopnosťou oka adaptácie na šero a tmu.

clanok-vitamin-a (2)

Ak máme nedostatok vitamínu A počas vývinu, môže sa to prejaviť spomaleným vývinom alebo poruchami rastu. Ak k deficitu u ženy dochádza počas tehotenstva prejaviť sa môže nízkou váhou dieťaťa, poruchami sluchu a tráviacého systému.