4 najčastejšie letné ochorenia a ako im predchádzať

Letná sezóna je tu. Obdobie, ktoré si užívajú nielen deti ale aj dospelí. Vedeli ste však, že niektoré choroby sú v lete bežnejšie? Zistite, ako sa môžete týmto chorobám vyhnúť a ako im predchádzať, aby ste si mohli leto užiť naplno.

Ľudské telo je v lete často dehydrované a má oslabený imunitný systém. Vplyv tepla ovplyvňuje celé telo, vrátane kože, očí a žalúdočného systému, čo spôsobuje aj väčší výskyt týchto ochorení: 

1. Dehydratácia

Jednou z bežných letných chorôb je dehydratácia. Dehydratácia je spôsobená horúcimi a vlhkými podmienkami z rôznych príčin. Počas leta strácame veľa vody a solí potením bez toho, aby sme si to uvedomovali. Medzi časté príznaky dehydratácie patrí:

 • sucho v ústach a na jazyku, 
 • extrémna únava
 • strata chuti do jedla, 
 • neznášanlivosť tepla,
 • tmavý moč

Pitie vody a iných tekutín pred smädom je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť dehydratácii. Taktiež môžete dodržiavať ideálny pitný režim aj s naším ReHydrom, ktorý obsahuje minerály, ktoré naše telo potrebuje.

2. Otrava Jedlom

Otrava jedlom sa najčastejšie vyskytuje v lete. Je spôsobená konzumáciou kontaminovaných a pokazených potravín, pretože teplé a vlhké počasie vytvára ideálne prostredie pre rast baktérií. To všetko môže spôsobiť, že budeme náchylní na konzumáciu kontaminovaných potravín bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Otrava jedlom sa najčastejšie prejavuje: 

 • nevoľnosťou a zvracaním,
 • hnačkou, 
 • horúčkami,
 • a inými žalúdočnými ťažkosťami.

Môžete tomu všetkému predísť ak sa vyhnete nedostatočne tepelne upravenému mäsu a rybám, surovej zelenine a rýchlemu občerstveniu, ktoré sa často podáva pod holým nebom alebo pri cestách. Okrem toho môžete svoje trávenie podporiť a urýchliť aj s vitamínmi B, zinkom alebo glutatiónom.

3. Zápal mandlí / angína 

V lete je výskyt tohto ochorenia spôsobený predovšetkým ľadovými nápojmi, nanukom, zmrzlinou alebo klímou ktorou sa chceme rýchlo schladiť. Práve vtedy sa vystavujeme riziku vzniku angíny. Baktérie majú ideálne podmienky na prežitie, čo spôsobuje častý výskyt tohto ochorenia. Angína sa prejavuje:

 • bolesťou hrdla a zapálenými mandľami, 
 • ťažkosťami s prehĺtaním,
 • horúčkami,
 • únavou a vyčerpaním.


Počas tohto ochorenia by ste nemali zabúdať na tekutiny, prísun dostatočného množstva ovocia a zeleniny, ale taktiež aj doplnkov stravy predovšetkým vitamínov B,C, D a zinku.

4. Spálenie slnkom a kožné ochorenia 

Celodenné hranie na letnom slnku Vám okrem úpalu môže spôsobiť škodlivé spálenie celého tela. Počas prvých hodín si to možno ani nevšimnete, no majte na pamäti, že by ste si mali vždy naniesť opaľovací krém. Vaše pokožka si pamätá každé spálenie a problémy sa môžu objaviť až po rokoch. Taktiež majte vždy po ruke upokojujúci krém pre prípad, že by sa u Vás objavila akákoľvek forma kožnej infekcie

Častým výskytom sú aj pigmentové škvrny (hyperpigmentácia), ktoré môžu vznikať práve z nedostatočnej starostlivosti o pokožku, ktorá je vystavená priamemu slnku. Najčastejšie sa objavujú na tvári, krku, rukách a dekolte. Prevenciou je dostatočná ochrana pokožky pred slnečným žiarením.
https://www.vitaminyprezdravie.sk/opalovacie-pripravky/ 

Nepodceňujte svoje zdravie ani v lete a dbajte na dostatočný príjem vitamínov.