KOENZÝM Q10 V BOJI S CHOROBAMI

O tom čo koenzým Q10 vlastne je, o niektorých jeho benefitoch a užívaní si môžete prečítať v našich predošlých článkoch. V tomto článku vám priblížime aký má vplyv na zdravie srdca a jeho súvislosť s niektorými chorobami ako sú napríklad Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba.

Ako sa starať o svoje srdce s vitamínmi

Mnohé výskumy už potvrdili, že koenzým Q10 má kladné účinky pri liečbe srdcových chorôb a zlyhaní srdca. Testy u ľudí so srdcovými chorobami ukázali, že ich hladina koenzýmu Q10 v svalovine srdca je veľmi nízka. Koenzým Q10 má schopnosť zlepšiť výkonnosť srdca, posilňovať ho a zmierniť tak srdcovú slabosť. Taktiež znižuje zvýšený krvný tlak, chráni pred tvorbou krvných zrazenín a spravideľnuje pulz a preto je vhodným doplnkom pri liečbe srdcových chorôb, pri ktorých má taktiež aj preventívne účinky. Pri užívaní doplnku s koenzýmom Q10 pacienti hlásili subjektívne zlepšenie ich stavu až o 75%.

Koenzým Q10 má pozitívny vplyv taktiež aj na celkový stav organizmu a nato ako sa cítime. Dokáže bojovať s únavou a vracia nám chuť a energiu do života.

koenzym srdce

Boj proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe

Na univerzitnej klinike v Severnej Karolíne v USA sa uskutočnil výskum, ktorý preukázal dôležitosť koenzýmu Q10 pri regenerácii poškodených mozgových buniek, ktorá je pri rôznych úrazoch a chorobách kľúčová pri návrate do normálneho života. Výskum sa venoval sledovaniu ako koenzým Q10 likviduje oxidačný stres, ktorý ničí mozgové bunky. Toto zistenie je pri liečbe Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe kľúčové. Zvrat tohto ničenia buniek dokáže spomaliť zvýšená dávka koenzýmu Q10 a to konkrétne v mitochondriách v mozgových bunkách. Práve tieto mitochondriálne zmeny, ktoré nastávajú v mozgu sú to čo dokáže koenzým Q10 spomaliť. Predpokladá sa, že dlhodobé a pravidelné užívanie koenzýmu Q10 môže spomaliť, prípadne až zastaviť priebeh Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe.

koenzym srdce (1)

Koenzým Q10 má taktiež preukázateľný pozitívny vplyv pri liečbe onkologických ochorení. Konkrétne pri liečbe rakoviny prsníka a prostaty a to vďaka tomu, že jo silný antioxidant, ktorý vie regenerovať škody v organizme napáchané voľnými radikálmi.