Nedostatok dôležitých živín: Ako rozpoznať signály Vášho tela?

V snahe o zdravý životný štýl často sledujeme, čo jeme, cvičíme a akým spôsobom žijeme. Napriek tomu sa však môže stať, že náš organizmus nám dáva signály o tom, že mu niečo chýba. Tieto signály môžu zahŕňať problémy s imunitným systémom, zhoršené zdravie pokožky, časté zápaly a ďalšie nepríjemné príznaky.

V tomto článku sa pozrieme na rôzne typy živín, ktoré sú pre naše telo dôležité, a na to, ako rozpoznať príznaky ich nedostatku. Budeme sa venovať vitamínom, minerálom a ďalším zložkám, ako sú horčík, kolagén, zinok, selén, vitamín C, vitamín D3, kurkumín a lyzín. Tento článok Vám pomôže pochopiť, ako si udržať správnu rovnováhu živín tak, aby ste si udržali zdravý životný štýl a cítili sa výborne. Sledujte príznaky a zistite, čo Vášmu telu môže chýbať, a ako mu pomôcť nájsť optimálnu rovnováhu

 

Glutatión:

 1. Konzumujete alkohol často alebo v nadmerných množstvách?
 2. Prichádzate do kontaktu s toxickými látkami v pracovnom prostredí alebo doma?
 3. Trpíte častým stresom a úzkosťou?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom glutatiónu. Glutatión je dôležitý antioxidant a detoxikačná látka v tele, ktorá chráni bunky pred poškodením.

Čo s tým:

Snažte sa obmedziť konzumáciu alkoholu, minimalizovať expozíciu toxickým látkam a vyhnúť sa nadmernému stresu. Konzumujte potraviny bohaté na selén, ako sú orechy a ryby, pretože selén je potrebný pre tvorbu glutatiónu.

 Lipozomálny Glutatión, 200 ml
Kúpiť
Glutatión kapsuly
Kúpiť

Betakarotén:

 1. Máte zlé videnie za šera alebo v noci?
 2. Trpíte suchými očami alebo očnými infekciami?
 3. Konzumujete málo potravín bohatých na vitamín A, ako sú mrkva, sladký zemiak alebo špenát?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom betakaroténu. Betakarotén sa v tele mení na vitamín A, ktorý je dôležitý pre zdravie očí a imunitný systém.

Čo s tým:

Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na betakarotén, ako sú mrkvy, sladké zemiaky, špenát a brokolica. Získať dostatočné množstvo betakaroténu zo stravy môže byť často náročné, preto môžete siahnuť aj po doplnkoch výživy. 

Betakarotén 25.000 IU
Kúpiť
Vitamín A+D3 (10.000+400 IU)
Kúpiť

Horčík (magnézium):

 1. Trpíte častými svalovými kŕčmi alebo svalovou slabosťou?
 2. Máte problémy so spánkom, ako je nespavosť alebo nekľudný spánok?
 3. Konzumujete málo potravín bohatých na horčík, ako sú orechy, strukoviny a listová zelenina?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom horčíka. Horčík je dôležitý pre správnu funkciu svalov, nervov a srdcového svalu.

Čo s tým:

Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na horčík, ako sú orechy, strukoviny, avokádo a banány.

Lipozomálne magnézium s vitamínom B6, 200 ml
Kúpiť
Magnézium s vitamínom B6
Kúpiť

 

Kolagén na kĺby:

 1. Máte časté bolesti kĺbov alebo problémy so svalmi a šľachami?
 2. Trpíte zhoršenou pohyblivosťou kĺbov alebo tuhosťou?
 3. Konzumujete málo potravín, ktoré obsahujú kolagén, ako je vývar z mäsa alebo ryby?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravie kĺbov, svalov a šliach.

Čo s tým:

Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na kolagén, ako sú vývar z mäsa, ryby a morské plody. Môžete tiež zvážiť doplniť do organizmu kolagén vo forme doplnkov výživy.

Kolagén na kĺby
Kúpiť
Joint PRO (kĺbová výživa)
Kúpiť

 

Zinok:

 1. Trpíte častými infekciami alebo pomalým hojením rán?
 2. Máte problémy so zmyslami chuti a čuchu?
 3. Konzumujete málo potravín bohatých na zinok, ako sú mäso, orechy alebo mliečne výrobky?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom zinku, ktorý je dôležitý pre imunitný systém a hojenie rán.

Čo s tým:

Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na zinok, ako sú hovädzina, kurča, orechy a mliečne výrobky. 

Lipozomálny zinok, 15 mg
Kúpiť
Zinok Forte, 25 mg
Kúpiť

 

Selén:

 1. Máte problémy so štítnou žľazou alebo funkciou štítnej žľazy?
 2. Konzumujete málo potravín bohatých na selén, ako sú orechy, morské plody alebo celozrnný chlieb?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom selénu, ktorý je dôležitý pre zdravie štítnej žľazy a imunitný systém.

Čo s tým:

Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na selén, ako sú para orechy, losos a celozrnný chlieb. 

Selén, 200 mcg
Kúpiť
MultiMineral + Cheláty
Kúpiť

 

Vitamín D3:

 1. Žijete v oblasti s obmedzeným slnečným žiarením alebo trávite väčšinu času v interiéri?
 2. Máte bledú pokožku alebo trpíte častými zlomeninami kostí?
 3. Konzumujete málo potravín bohatých na vitamín D, ako sú ryby, vaječný žĺtok alebo mliečne výrobky?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom vitamínu D3, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a celkovú pohodu.

Čo s tým:

Snažte sa viac času tráviť na slnku, ktoré je prírodným zdrojom vitamínu D. Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamín D, ako sú losos, makrela a vaječný žĺtok. Ak to nie je možné, môžete zvážiť užívanie vitamínu D3 formou doplnkov výživy.

Lipozomálny vitamín D3, 200ml
Kúpiť
Vitamín D3
Kúpiť

 

Kurkumín:

 1. Trpíte častými zápalovými ochoreniami alebo bolesťami kĺbov?
 2. Máte problémy so zažívaním alebo trávením?
 3. Konzumujete málo potravín obsahujúcich kurkumín, ako je kurkuma alebo kari?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom kurkumínu, ktorý má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť pri riešení niektorých zdravotných problémov.

Čo s tým:

Zahrňte do svojho jedálnička potraviny obsahujúce kurkumín, ako je kurkuma, kari alebo kurkumový čaj. Ak nie ste fanúšikom potravín, ktoré obsahujú kurkumín, môžete siahnuť po doplnkoch výživy.  

Lipozomálny Kurkumín, 200 ml
Kúpiť
 

 

Lyzín:

 1. Trpíte častými oparmi?
 2. Máte v oblastiach svalov alebo šliach často bolesti alebo napätie?
 3. Konzumujete málo potravín bohatých na lyzín, ako je mäso, ryby alebo sója?

Odpoveď:

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, môžete trpieť nedostatkom lyzínu, ktorý je dôležitý pre tvorbu kolagénu a podporu zdravia svalov a šliach.

Čo s tým:

Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na lyzín, ako je mäso, ryby, sója a strukoviny, alebo môžete siahnuť po doplnkoch výživy s obsahom lyzínu. 

Lipozomálny Lyzín AKUT, 100 ml
Kúpiť
Aminokyseliny, 359 mg
Kúpiť

 

Starostlivosť o správnu výživu je kľúčovým prvkom zdravého životného štýlu. Pre udržanie optimálnej rovnováhy živín v tele je dôležité poznať signály, ktoré nám organizmus poskytuje, keď mu niečo chýba. V tomto článku sme preskúmali rôzne dôležité živiny, ako sú glutatión, betakarotén, horčík, kolagén, zinok, selén, vitamín D3, kurkumín a lyzín, a identifikovali sme príznaky, ktoré môžu naznačovať ich nedostatok.

Je dôležité venovať pozornosť týmto signálom a prijať opatrenia na zlepšenie svojej výživy. To zahŕňa konzumovanie potravín bohatých na tieto živiny a v niektorých prípadoch zvážiť užívanie doplnkov výživy. 

Pamätajte, že každý organizmus je jedinečný a preto je dôležité konzultovať Vaše potiaže s lekárom alebo dietológom, ak máte vážne obavy o svoje zdravie alebo výživu. Starostlivosť o svoje telo a poskytovanie mu potrebných živín je kľúčovým krokom k dosiahnutiu dlhodobej pohody a zdravia.

Každý prejav nášho tela je reakciou na nejaký “spúšťač”. 

Aj dlhodobé zdravotné problémy je možné zmierniť alebo vyriešiť, ak nebudeme bojovať proti prejavom, ale pozrieme sa na pôvod problému. Napríklad: Dať si na bolesť hlavy liek proti bolesti je jednoduché, ale nerieši to dôvod, prečo Vás hlava začala bolieť. Môže to byť nedostatkom tekutín, nedostatkom vitamínov B, nedostatkom spánku a podobne… Každý problém má svojho pôvodcu.