ČO JE TO VITAMÍN C?

O vitamíne C v poslednej dobe počúvame zo všetkých strán. Najmä v spojení s novým koronavírusom. C-čko má však pre telo neuveriteľne veľa benefitov a to najmä pri budovaní imunity. 

Vitamín C alebo kyselina L-askorbová je narozdiel od veľkého množstva vitamínov rozpustná vo vode. Organizmus si tento vitamín sám vytvoriť nedokáže a preto je potrebné ho do tela pravidelne dopĺňať napríklad cez stravu a to napríklad ovocím a zeleninou alebo doplnkami stravy s obsahom vitamínu C. Predávkovanie vitamínom C je veľmi nepravdepodobné a zriedkavé najmä vďaka svojej rozpustnosti vo vode, prebytočný vitamín C z tela jednoducho odíde z tela močom.

clanok-co-je-to-vitami-c (1)

Účinky vitamínu C

Vitamín C je kľúčový pri mnohých procesoch v tele. Spomínali sme ho v predošlých článkoch napríklad ako dôležitú látku pri tvorbe a premene kolagénu v tele. Okrem kolagénu sa v organizme podiela aj na syntéze karnitínu, dopamínu a steroidných hormónov.

Taktiež je veľmi významným antioxidantom a je veľmi dôležitý pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb. Zastáva úlohu aj pri metabolizme železa a medi, a tak telo chráni pred záťažou spôsobenou tažkými kovmi. Má celkovo pozitívny vplyv na obranyschopnosť organizmu a to tak, že zvyšuje odolnosť oranizmu proti chladu a pomáha ničiť baktérie. Jeho nevyhnutnosť pri látkovej premene kolagénu ho robí dôležitým pre takmer každý orgán a časť nášho tela.

Od zubov a kostí až po orgány a pokožku.

Doplnky výživy s obsahom vitamínu C

Ak neprijímate dostatočné množstvo vitamínu C v strave, tak vám odporúčame vysúšat suplementáciu, čiže výživové doplnky. Pri výbere vhodného doplnku odporúčame dbať na pôvod a formu tohto doplnku. V našom eshope nájdete napríklad lipozomálny vitamín C, ktorý je vďaka tejto forme vysoko vstrebateľný. Telo vie rovnako dobre spracovať suplementy vitamínu C ako aj vitamín C obsiahnutý v ovocí a zelenine. Pretože oboje možnosti obsahujú základnú látku a to kyselinu L-askorbovú. 

clanok-co-je-to-vitami-c

Odporúčaná denná dávka závisí od veku, pohavia, životného štýlu a celkovej životosprávy. Priemerná odporúčaná denná dávka pre dospelých je približne 60 mg a pre deti polovica, čiže 30 mg. Potrebné množtsvo vitamínu C môže stúpať aj kklesať na základe rôznych faktorov. Vic vitamínu C môžu potrebovať napríklad ľudia s vyššou fyzickou záťaou, fajčiari alebo ľudia trpiaci infekčnými ochoreniami. Niektoré štúdie preukazujú, že nato aby mali fajčiari, rovnaký krvný obraz a pomer vitamínu C v organizme, potrebujú dennú dávku vitamínu C vyššiu až o približne 120 mg.