V akých potravinách sa nachádza najviac draslíka?

Draslík je pre telo dôležitý minerál, ktorý pomáha regulovať krvný tlak, činnosť srdca, nervov, svalových kontrakcií a zdravého imunitného systému. Je potrebný aj na udržanie zdravého tráviaceho systému.

Ak sa snažíte sledovať príjem draslíka, môže byť užitočné vedieť, ktoré potraviny ho obsahujú najviac. Pripravili sme pre Vás zoznam potravín bohatých na draslík.

Najlepšie zdroje draslíka sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny

Draslík sa do tela najlepšie vstrebáva, keď sa konzumuje s potravinami s vysokým obsahom vlákniny. Medzi ne patrí zelenina, ovocie a strukoviny - všetky sú dobrým zdrojom draslíka. 

Ovocie, ktoré obsahuje veľa draslíka

  • Banány asi veľa z nás pozná ako jeden z najlepších zdrojov draslíka. Jeden stredne veľký banán obsahuje približne 425 mg draslíka, čo je na tento objem viac ako akékoľvek iné ovocie (a dokonca viac ako niektoré druhy zeleniny).
  • Ďalším vynikajúcim zdrojom draslíka sú pomaranče. Jeden pomaranč obsahuje približne 240 mg.
  • Veľa tohto minerálu obsahujú aj marhule a to najmä sušené: Len štvrtina šálky sušených marhúľ má až okolo 370 mg draslíka.

Zelenina, ktorá obsahuje veľa draslíka

  • Zemiaky sú taktiež dobrým zdrojom draslíka: 1 stredne veľký zemiak pečený v šupke obsahuje až 900 mg draslíka. Spomínaný spôsob prípravy je však dôležitý.
  • Špenát obsahuje veľké množstvo tohto minerálu. Pol hrnčeka uvareného špenátu vám dodá až 400 mg. .
  • Brokolica má tiež veľa draslíka. Už jeden hrnček obsahuje približne 500 - 550 mg draslíka. 

Strukoviny, ktoré obsahujú veľa draslíka

Dokonca aj strukoviny obsahujúce veľké množstvo draslíka. Menovite sú na draslík bohaté šošovica a fazuľa, ktoré obsahujú aj ďalšie dôležité minerály a vitamíny. Rôzne druhy fazule obsahujú rôzne množstvo draslíka. Biele fazule obsahujú naviac draslíka – jeden hrnček až približne 1000 mg. Hrnček šošovice má v sebe okolo 700 mg. Pripravujú sa na mnoho spôsobov aj v našej slovenskej kuchyni, takže nebude problém v tom, ako ich do vášho jedálnička pridať. 

Ryby, ktoré obsahujú veľa draslíka

Ryby sú skvelým zdrojom draslíka, najmä losos, tuniak a makrela. Všetky obsahujú viac ako 350 mg draslíka na 100 g.

A čo mliečne výrobky?

Tie síce obsahujú draslík, ale jeho množstvo sa môže líšiť. Závisí to od toho, či je výrobok nízkotučný (odstredený) alebo plnotučný. Odstredené mlieko obsahuje menej draslíka ako plnotučné mlieko. Ak si sledujete hmotnosť, asi uprednostňujete odstredené pred plnotučným mliekom, v tom prípade draslík doplňte z iného jedla.

Draslík je dôležitý pre vaše zdravie, preto sa uistite, že ho prijímate dostatok!

Dostupné informácie o odporúčanej dennej dávka draslíka sa líšia. V závislosti od zdroja sa mužom nad 19 rokov odporúča denne prijať 3400 mg –  4700 mg. Ženám vo veku 19 a viac rokov zase 2600 mg – 4700 mg. Poraďte sa preto so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Na záver dodáme, že je dôležité jesť vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky živiny, ktoré vaše telo potrebuje. Ak sa snažíte zvýšiť konkrétne príjem draslíka, zvážte zaradenie niektorých z vyššie uvedených potravín do svojho denného režimu. Ak však cez vašu stravu neviete doplniť dostatočné množstvo draslíka, zvážte aj výživové doplnky, ktoré vám k potrebnej hladine draslíka vedia dopomôcť.

Draslík 99 mg, 100 kapsúl
Kúpiť
Minerály a stopové prvky, 200 kapsúl
Kúpiť