AKO SA ZDRAVŠIE STRAVOVAŤ

O zdravom stravovaní počúvame momentálne z každej strany, nie každý však vie kde začať a ako nestratiť motiváciu sa zdravo stravovať. Princípy zdravého stravovania, ako jesť viac ovocia a zeleniny poznáme všetci. So zdravým stravovaním však môžete začať aj inak. Medzi hlavné princípy totižto nepatrí len ovocie a zelenina, ale aj pravidelné stravovanie a prijímanie správneho množstva kalórií, ani veľa, ani málo.
O zmenu stravovania sa nesnažia iba ľudia s nadváhou, mnoho ľudí dostane od svojho organizmu impulz, že zo svojho aktuánleho jedálnička nedostáva tie živiny, ktoré by telo potrebovalo.

Kde začať

Skúste začať prijímaním dostatočného množstva vody. Mnoho ľudí často zanedbáva svoj pitný režim a to sa môže prejaviť na mnohých procesoch v organizme. Slabý pitný režim sa môže prejaviť napríklad únavou, bolesťou hlavy alebo neschopnosťou sústrediť sa. Ak máte problém s pitím dostatočného množstva vody, skúste si dať k raňajkám uhorku alebo melón a k obedu napríklad polievku, všetky tieto možnosti sú totižto plné vody.

Skúste si taktiež nastaviť režim toho kedy budete jesť, spravte si harmonogram, ktorý budete dodržiavať. Raňajkovať môžete napríklad o 8:30, desiatu si môžete dať 10:30, obed okolo 12 alebo 1 a v takýchto rozostupoch si ešte pridajte aj olovrant a večeru. Taktiež si môžete ku každému jedlu dňa pridať ovocie alebo zeleninu a tak bude vaša strava pestrejšia a výživnejšia. Ovocie a zelenina obsahujú taktiež v pomere ku svojmu objemu nízky počet kalórií, čo je výhodné práve pre ľudí, ktorí sa snažia svoju váhu zredukovať.

varenie

Jedlá plné chuti

Ak si radi ochucujete svoje jedlá napríklad kečupom alebo horčicou, tak čítajte ďalej. Kupované omáčky často obsahujú vysoký podiel cukru, ktorý obsahuje veľa kalórií a taktiež nie je najzdravší. Skúste si preto napríklad doma vyrobiť vlastný kečup. Budete mať presnú kontrolu nad tým, koľko cukru a iných prísad do ňho ide. Ak máte radi výrazne ochutené jedlo, no necítite sa na výrobu vlastných omáčok, vyskúšate rôzne koreniny. Z korenín s výraznou chuťou môžete vyskúšať napríklad kari korenie, rozdrvené horčicové semená alebo ak máte radi pálivé, vyskúšajte rôzne chilli papričky.

Zdravá cesta existuje vždy, niekedy je však náročnejšie ju nájsť. Na internete nájdete nespočetne veľa blogov so zdravými receptami, ktoré nie sú časovo náročné a mnohokrát svojou jednoduchosťou a chuťou prekvapia. Jednoducho treba v kuchyni skúšať nové recepty a postupy.