ZDROJE A FUNKCIE VITAMÍNU K

Vitamín K je taktiež nazývaný aj vitamínom koagulácie (v preklade zrážanlivosť) odkiaľ aj získal svoje meno vitamín K. Vitamín K vie v našom tele plnohodnotne a prínosne pracovať iba za prítomnosti vitamínu D. Vzájomne sa ovplyvňujú, a tak je pre ich správnu funkciu dôležité konzumovať dostatok oboch. Poznáme 3 typy vitamínu K.

Vitamín K1 nájdeme v zelenej listovej zelenine (petržlenová vňať alebo kučeravý kel) a pomáha pri zrážanlivosti krvi. Vitamín K2 si náš oorganizmus sám vytvára v tráviacej sústave a nájdeme ho taktiež v živočíšnych a fermentovaných potravinách. Vitamín K3 je syntetická forma vitamínu K a je nevhodná a toxická pre ľudí. 

k-clanok (2)

Funkcie vitamínu K

Vitamín K2 pomáha pri prevencii voči kardiovaskulárnym chorobám a zlyhaní srdca. A to tak, že v kombinácií s vitamínom D zabraňuje vápniku pri usadzovaní v tepnách a iných telesných tkanivách. Ľudia s vyšším príjmom vitamínu K2 mali o 52%. Rotterdamská štúdia preukázala, že u ľudí s vyšším príjmom vitamínu K2 automaticky klesá riziko usádzania vápniku o 52% a riziko úmrtia na kardiovaskulárnu chorobu klesá o 57%. Každých skonzumovaných 10 µg vitamínu K2 znižuje riziko kardiovaskulárneho ochorenia o 9%.

Vitamín K1 aj vitamín K2 sú kľúčové pri premene bielkovín, aby mohli následne na seba viazať vápnik, a tak pomáhajú predchádzať osteoporóze. Vitamín K2 napomáha aj lepšej hustote kostí, pomáha akosi prilepiť vápnik a ďalšie rôzne minerály do zloženia kostí.

Vitamíny K1 a K2 majú taktiež preukázanú schopnosť spomaliť rast rakovinových buniek. Pomáhajú taktiež pri prevencii voči rakovine prostaty, ktorá je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich typov rakoviny u mužov.

Pravidelné dopĺňanie vitamínu K tktiež pomáha v prevencii voči Alzheimerovej chorobe. Vyšší príjem vitamínu K taktiež o 20% znižuje riziko ochorenia cukrovky 2.typu.

Zdroje vitamínu K

V potravinách sa vitamín K1 nachádza až desaťkrát viac vitamín K2. Telo si vie vitamín K1 z časti premeniť na vitamín K2, avšak efektívnejšie je si vitamín K2 do tela dopĺňať výživovými doplnkami. Vitamín K2 sa taktiež tvorí priamo v našom tele, konkrétne dobrými baktériami v hrubom čreve. Túto prirodzenú tvorbu však môžu narúšať antibiotiká. Dobrým potravinovým zdrojom vitamínu K2 sú napríklad kyslá kapusta alebo surové mliečne výrobky, surové preto lebo pasterizácia obsah vitamínu K2 v potravinách výrazne znižuje. 

k-clanok (3)

Bohatým zdrojom sú napríklad fermentované sójové bôby - natto, domáca majonéza ale mäso (jahňacie, kačacie alebo hydina).