VITAMÍN C PORÁŽA COVID-19, TVRDIA LEKÁRI

Vírusové ochorenie COVID-19, známy ako koronavírus, sa rozšíril do celého sveta. Krajiny sa s ním pasujú už niekoľko mesiacov. Do úvahy prichádzajú aj iné spôsoby liečby a prevencie. Jednou z nich je použitie vitamínu C vo vysokých dávkach. 

Vitamín C je nutný pre funkcie imunity. Denná dávka u dospelého človeka je cca 2 až 3 g (2000 až 3000 mg), čiže 30 až 40 mg na kilogram hmotnosti. Vitamín je taktiež potrebný pre fagocytózu, bariérové funkcie endotelu či celistvosť vlásočníc. Pri príjme vyššej dávky začínajú pozoruhodné účinky. Pohyblivosť neutrofilov sa zvyšuje, zrýchli sa transformácia lymfocytov a stúpa tvorba interferónov. Dobrou správou je, že sa zlepšuje dýchanie u astmatikov. 

Vyššia dávka znižuje chorobnosť

Zaujímavým faktom je, že pri vyššej dávke vitamínu C sa znižuje chorobnosť. Tieto dávky sú bežnou spotrebou cicavcov, ktoré syntetizujú vitamín C v pečeni podľa potreby. V bežnej strave je príjem tejto dávky nemožný - napr. citrón obsahuje len 25 až 80 mg vitamínu C. Odporúčaná dávka pre človeka (60 až 100 mg denne) nezabezpečí dobré zdravie.  

Vitamín C sa rýchlo metabolizuje a vylučuje. Ak si chceme udržať účinnú hladinu v krvi, musíme si rozdeliť dennú dávku na viacero dávok počas dňa. Pre lepšie vstrebávanie je dobré vitamín užiť s jedlom a dostatočným množstvom tekutín. Práškový vitamín C sa dá rozpustiť vo vode alebo v džúse. Faktom taktiež je, že telo prijme len toľko vitamínu C, koľko potrebuje. Nevstrebaný zvyšok viaže vodu a spôsobuje plynatosť až hnačku. V tomto prípade ide o privysokú dávku a treba ju znížiť. 


Užívali ho aj v epicentre nákazy

Inšpiráciou je prípad rodiny z mesta Wuhan. Jej členovia v karanténe  užívali vitamín C a neochoreli. Dcéra užívala až 20 g vitamínu C denne. Takúto vysokú dávku dokáže človek prijať pri chronickom ochorení, pod infekčným útokom alebo v strese. Výnimkou je ich babička, ktorá užívala len nepravidelné a nižšie dávky. Jej výsledky na COVID-19 boli pozitívne. Na Slovensku je stále táto lacná a bezpečná forma vitamínu C dostupná v drogériách a na e-shopoch. 

Spotreba vitamínu C sa dynamicky vyvíja. Jeden z najznámejších biochemikov Irwin Stone publikoval svoj postup ako zastaviť nádchu niekoľkými dávkami vitamínu C. Jeho priaznivcom sa stal aj nositeľ dvoch Nobelových cien profesor Linus Pauling. Zázračný recept spočíval v užití 1,5 až 2 g vitamínu C pri prvých príznakoch nádchy každých 20 až 30 minút. 

U hospitalizovaných pacientov je spotreba vitamínu C vysoká. Kriticky chorí pacienti majú plazmovú hladinu vitamínu C v hlbokom deficite. Nedostatok sa napráva až po nasadení minimálne 3 g vitamínu denne, čo má výrazný dopad na prežitie pacientov. 


Doplnková liečba koronavírusu 

Koronavírus je vírusový zápal pľúc, ktorý môže prerásť do smrteľného syndrómu. Čínski vedci zaznamenali už 3 klinické štúdie o pozitívnom vplyve vitamínu C s cieľom skrátiť liečbu a znížiť úmrtnosť. Išlo o doplnkovú liečbu u pacientov s komplikovaným priebehom nákazy. Pacienti užívali 12 až 24 g infúzneho vitamínu C denne. Mesto Šanghaj oficiálne odporúča liečbu nakazených pomocou infúzneho vitamínu C v dávke 50 až 200 mg na kilogram hmotnosti denne. 

Univerzitná nemocnica Xi’an Jiaotong odporúča vysoké dávky vitamínu C pre pacientov s ťažkým novorodeneckým zápalom pľúc a kritických pacientov. Včasné nasadenie vysokých dávok vitamínu C môže mať silný antioxidačný efekt, čím znížia antivírusovú úroveň a môžu byť prevenciou pre akútne poškodenie pľúc. Doktor Cheng hovorí, že vitamín C je mimoriadne dôležitý pre zomierajúcich pacientov, kde neexistuje lepšia liečba. 

Infúzne podávanie vitamínu je známy z protokolu Riordanovej kliniky, ktorá podáva infúzny vitamín C onkologickým pacientom. Správnym riedením (min. 1:18) a rýchlosťou (max. 500 mg/min) sa zachová vhodná osmolarita roztoku a predíde sa podráždeniu žíl. Sulfát horčíka a 1 g glukonátu vápnika v infúzii vitamínu C znižuje záťaž srdcovo-cievneho systému a udržiava iónovú rovnováhu. To je pre onkologických pacientov kľúčové. 

 

Je vitamín C bezpečný? 

Doktor Atsuo Yanagisawa, prezident Japonského kolégia intravenóznej liečby povedal, že vitamín C je bezpečné, efektívne a širokospektrálne antivirotikum. Bezpečnosť vitamínu C sa preukázala klinickými skúškami - v intravenóznych dávkach 60 až 100 g denne. Pri ústnom užívaní bola jediným nežiadúcim účinkom mierna hnačka spôsobená vyššou dávkou. Pri pacientoch so zvýšenou citlivosťou na nežiaduce účinky sa vyššia dávka neodporúča. Medzi túto skupinu sa radia osoby s poruchou obličiek. 

Opatrní s užívaním vitamínu C musia byť onkologickí pacienti a diabetici. Diabetikom sa odporúča užívať vitamín C vždy s jedlom a sledovať glykémiu. Vitamín zvyšuje účinnosť inzulínu. Bezpečných účinkov vitamínu C sa zastával aj Frederick Klenner. V minulosti liečil ťažko chorého pacienta, ktorý mal vírusový zápal pľúc, chrčal a bol cyanotický. Klenner pre neho nemal ďalší spôsob liečby. V núdzi injekčne podal pacientovi 2 gramy vitamínu C. Účinok bol prekvapením - po ďalších dávkach sa pacient uzdravil. 

Klenner ďalej rozvíjal liečbu vitamínom C u tisícok pacientov s rôznymi vírusovými ochoreniami. Publikoval o nej 28 odborných článkov. Jeho liečebný protokol spočíval v 350 až 700 mg/kg dávkach na infúziu. Tú podával 3 a viackrát denne. Pacientov stav sa zlepšil do štyroch dní. Ďalšie zistenia ukazujú, že už malé ústne dávky 1 až 3 g denne skrátili pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti o vyše 8 percent. Jednorazová dávka 17 g infúzne mala účinok až 44%. 

Personál v Južnej Kórei pravidelne užíva vitamín C

V nemocnici v Daegu v Južnej Kórei všetok personál a hospitalizovaní pacienti užívajú ústny vitamín C už týždeň. Niektorí dostali miernu horúčku, bolesti hlavy a kašeľ, a tí, ktorí mali nejaké príznaky, dostali 30 000 mg intravenózneho vitamínu C. Cítili sa lepšie po dvoch dňoch. 

Viacerí lekári zhrnuli svoje poznatky o manažmente koronavírusu. Doktor Sheng Wang je profesorom intenzívnej medicíny. Povedal, že pri COVID-19 sú kľúčové nasledujúce poznatky: vysoká dávka vitamínu C, dohľad nad zrážanlivosťou, ktorá môže byť zvýšená a pripravenosť na intubáciu. Doktor Enqian Mao tvrdí, že pacienti sa uzdravujú rýchlejšie po infúzii 50 g vitamínu C.