HORČÍK: PRVOK ŽIVOTA

Horčík, ktorý je nazývaný aj magnézium je jeden z najvýznamnejších minerálov pre ľudský organizmus. Jeho dôležitosť a funkcie sme vám už predstavili v predošlom článku Čo je horčík?
V tomto článku sa podrobnejšie zameráme na to, čo v našom tele dokáže spôsobiť jeho nedostatok a naopak, aké priaznivé účinky nám prináša a kedy sa používa v medicíne.

Deficit horčíka

Ak trpíte nedostatkom horčíka, môže to vo vašom tele spôsobovať mnoho komplikácií a nepríjemných stavov. Tento nedostatok môže byť spôsobený fajčením, zvýšenou konzumáciou alkoholu, celiakiou alebo poruchami tráviaceho traktu. Naopak nadbytok horčíka organizmus jednoducho vylúči močom.

Najčastejším a prvotným príznakom bývajú často svalové kŕče alebo mimovoľné svalové sťahy. Nedostatok horčíka nevplýva nielen na fyzické, ale i psychické zdravie. Môže totižto spôsobiť i depresiu a úzkosti. Spôsobiť môže i silné migrény, závrate a aj problémy s pamäťou.
Dlhodobý nedostatok horčíka v tele neumožňuje regulovať hladinu vápnika a glutamátu, čo môže spôsobiť porušenie neurónov.

Priaznivé účinky horčíka

Horčík je nazývaný prvkom života najmä preto lebo je dôležitý pre väčšinu živočíchov na zemi. Je zodpovedný za svalové sťahy srdca a taktiež je prítomný pri odovzdávaní informácií medzi nervovými bunkami. Taktiež pomáha telu udržiavať sa pri nadmernej fyzickej či psychickej záťaži v rovnováhe. Preto je magnézium známe aj ako ukľudňujúci minerál.

mgn

Zaujímavosti o horčíku

1.Názov tohto minerálu magnézium, je odvodený od názvu gréckeho mesta Magnesia, kde bol tento minerál prvýkrát objavený.
2.Ak máte v tele menej alebo viac magnézia, ako je primerané, môže vám to spôsobiť problémy so spánkom.
3.Magnézium je dôležité nielen pre ľudské zdravie, ale je to aj 3. najpoužívanejší stavebný kov.
4.Približne 80% percent vyrobeného magnézia pochádza z Číny.
5.Magnézium sa často používa pri tehotenskom ochorení s názvom eklampsia, ktoré spôsobuje kŕče, od ktorých vám magnézium pomôže. Používa sa taktiež pri liečbe infarktu myokardu.