ČO JE TO MCT OLEJ?

MCT olej, nazývaný aj olej obsahujúci triglyceridy so stredne dlhým reťazcom, získal svoj názov z anglických slov „Medium Chain Triglycerides”. Tento syntetický tuk alebo olej je najčastejšie získavaný z kokosového oleja.

Medzi jeho štyri hlavné benefity, vďaka ktorým získal svoju nedávnu popularitu zaraďujeme:

  • podporu spaľovania tukov,
  • podporu rastu svalov,
  • zlepšenie vytrvalosti,
  • je to zdroj energie.

MCT oleje sú pre organizmus taktiež oveľa ľahšie a rýchlejšie stráviteľné než bežné oleje.

MCT olej a metabolizmus

Podľa štúdie z University of Rochester, ktorá skúmala efekt MCT oleja na trávení 7 zdravých dospelých mužov. Konzumovali stravu, v ktorej bolo buď 48 g MCT oleja alebo 45 g kukuričného oleja. Po 6 hodinách po konzumácii jedla s obsahom MCT oleja vedci zaznamenali až 12% zvýšenie, zatiaľ čo 6 hodín po konzumácii jedla s obsahom kukuričného oleja, vedci zaznamenali iba 4% zvýšenie.

mct (1)

Po konzumácii týchto jedál, vedci taktiež skúmali zvýšenie zlých tukov v krvi. V prípade jedla s kukuričným olejom sa vedci zaznamenali až 68% zvýšenie, zatiaľ čo po konzumácii jedla s MCT olejom sa tieto hodnoty takmer nezmenili. Pre tieto želané efekty je však potrebné konzumovať minimálne 30 a viac gramov MCT tuku.

Konzumácia a dávkovanie MCT oleja

MCT olej je pomerne bohatý na kalórie a teda je v ňom mnoho energie. Odporúča sa teda najmä ľuďom, ktorí vykonávajú pravidelnú náročnú fyzickú aktivitu. Pokiaľ s MCT olejom iba začínate, je vhodné začať s nízkymi dávkami od cca 7 až po 15 ml denne, nakoľko môžu jeho rapídne vysoké dávky spôsobiť tráviace ťažkosti, ako napríklad kŕče alebo hnačku.

Ako a kedy konzumovať MCT olej

Niektorí ľudia konzumujú MCT olej hneď ráno a jednoducho priamo z lyžičky. Nie každý si však rád dá len tak za lyžičku oleja. Výhoda MCT oleja je, že si ho môžete ľahko zakomponovať do slaných i sladkých jedál. MCT olej je veľmi flexibilný, čo sa týka jeho využitia. Pridať si ho môžete napríklad do kávy, odšťavených džúsov, smoothie misiek, dresingov na šalát alebo kamkoľvek chcete. Na internete nájdete mnoho receptov, ktoré využívajú MCT olej a môžete si ich ľahko zakomponovať do svojho jedálnička.

mct (2)

Niektorí ľudia si ho radi doprajú hneď ráno s raňajkami, avšak vzhľadom nato, že je energeticky bohatý, odporúčame vám ho vyskúšať napríklad aj počas poobedného útlmu, kedy máte pocit, že nemáte žiadnu energiu. MCT olej by vám vďaka svojmu energetickému obsahu mal poskytnúť to potrebné nakopnutie, na úspešné dokončenie dňa.