FUNKCIE A ÚČINKY VITAMÍNU A

Vitamín A v tele zastáva dôležitú úlohu v imunitných i v reprodukčných procesoch. Dôležitý je aj vo vývine a to najmä pri raste kostí, taktiež máme vďaka nemu zdravú pokožku, oči i dýchacie cesty. Vitamín A sa prirodzene nachádza vo veľkom množstve rastlinných i živočíšnych potravín.

V tele sa skladuje v pečeni a je rozložiteľný v tukoch. Napríklad v ovocí ako je melón alebo zelenine ako mrkva, brokolica alebo špenát. Živočíšny zdroj môže byť napríklad rybí olej, hovädzie a jahňacie mäso alebo žralok a makrela. 

vitamin-a-clanok (1)_1

Dávkovanie vitamínu A

Vitamín A je jeden z najdôležitejších vitamínov pre naše telo. Ovplyvňuje mnoho dôležitých telesných procesov ako napríklad látkovú premenu, zbavovanie organizmu škodlivých látok alebo aj chudnutie. Odporúčaná denná dávka vitamínu A, ktorá sa dá docieliť aj vyváženou stravou, je asi 0,7 – 1,2 mg. Rovnako ako pri všetkých vitamínoch by ste jeho dávku preháňať nemali. Ak sa rozhodnete dopĺňať si vitamín A do tela odporúčame najprv navštíviť lekára a spýtať či ho máte na základe odberov naozaj málo. Zároveň sa vitamín A s niektorými liekmi navzájom ovplyvňujú, a tak svojho lekára oboznámte so všetkým čo užívate.

vitamin-a-clanok (2)

Nedostatok vitamínu A

Prítomnosť vitamínu A je v tele kľúčová pri tvorbe a premene kolagénu. A práve kolagén  dodáva našej pokožke mladistvý a plný vzhľad. Kolagén je kľúčový nielen pre kvalitu pokožky, ale aj vlasov a nechtov. Vitamín A ovplyvňuje taktiež celkový rast a vývin človeka. Preto je jeho príjem dôležitý najmä v tehotenstve kedy sa môže jeho deficit odraziť napríklad kvalite sluchu a tráviaceho systému novorodenca.

Počas rastu a dospievania sa jeho nedostatok môže odraziť na kvalite a rýchlosti rastu kostí. U dospelých sa môže prejaviť poruchou slizníc, zníženou schopnosťou zraku prispôsobiť sa na šero a tmu. Podpísať sa môže taktiež aj na kvalite a vývine spermií a  neskoršej schopnosti reprodukcie.