FUNGUJE VITAMÍN D AKO OCHRANA PRED KORONAVÍRUSOM?

Vedeli ste, že šanca na prežitie u pacientov s Covid-19 sa s dostatkom vitamínu D zvyšuje až o 50%? Tejto štúdii sa venovala Univerzita v Bostone.

Priebeh Covid-19 a vitamín D

Pacienti s dostatkom vitamínu D v organizme mali v porovnaní s pacientmi s deficitom tohto vitamínu, výrazne slabší priebeh ochorenia. Závažné príznaky, ako napríklad bezvedomie alebo aj smrť, sa u týchto pacientov prejavili vo výrazne nižšom počte. V ich krvi sa taktiež nachádzalo viac imunitných buniek-lymfocytov, a aj nižšia koncentrácia zápalu. Vitamín D taktiež znižuje riziko rozvinutia sa ochorenia Covid-19 v organizme až o 50%. Tento vitamín vieme získavať zo slnečného žiarenia a zo stravy. Ak ho však máte v tele nedostatok, v našej ponuke nájdete aj kvalitné výživové doplnky s obsahom vitamínu D.

textvitaminydruhy (3)

Ako predísť ochoreniu Covid-19?

Základom je nosenie rúšok, dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od druhých a časté umývanie rúk. Taktiež nezabúdajme na silnú imunitu a dostatok vitamínov v tele. Štúdie priamo dokázali, že dostatočné množstvo vitamínu D v tele pomáha zabrániť prepuknutiu tohto ochorenia. 

Taktiež je dôležitá aj už spomínaná silná imunita, pretože tá môže pri priebehu tohto ochorenia výrazne znížiť množstvo symptómov, a taktiež znižuje pravdepodobnosť smrti.

textvitaminydruhy (2)

Španielska štúdia

Španieli vykonali štúdiu na 76 pacientoch s ochorením Covid-19. Všetci pacienti z tejto skupiny boli privezení do nemocnice vo vážnom stave kvôli tomuto ochoreniu. 50 pacientom z tejto skupiny lekári podávali okrem štandardných liečiv aj vitamín D. Zvyšným 26 pacientom lekári vitamín D nepodávali.

Z 50 pacientom, ktorí dostávali vitamín D skončil na JIS-ke iba jeden pacient, a aj ten prežil. Z 26 pacientov, ktorým vitamín D podávaný nebol, skončilo na JIS-ke až 13, čo je 50% a dokonca dvaja zomreli. 

Tieto čísla nie sú náhoda a jasné dokazujú efektivitu zaradenia vitamínu D do liečby ochorenia Covid-19.

Zdroj:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7456194/