ÚČINKY A UŽÍVANIE VITAMÍNU E

Prírodný vitamín E sa skladá z 8 chemických zlúčenín a syntetický vitamín E sa skladá len z jednej zlúčeniny. Táto zlúčenina alta-tokoferol, táto zlúčenina je pre telo najlepšie stráviteľná a najlepšie využiteľná. 

Vitamín E je veľmi dobre známy svojimi benefitmi pre pokožku, okrem toho je to však účinným antioxidantom, ktorý bojuje s oxidáciou organizmu, a tak sa podieľa na celkovom zdraví a imunite organizmu. 

V súvislosti s pokožkou pomáha: 

  • vyhladzovať vrásky
  • hojiť pokožku
  • predchádzať vzniku jaziev 

ucinky-e-clanok (1)

Vitamín E ako antioxidant

Ako sme už spomínali, vitamín E má v tele antioxidačnú funkciu. Antioxidanty sú látky, ktoré v tele zabraňujú voľným radikálom poškodzovať bunky, tento proces poškodzovania buniek oxidáciou sa nazýva oxidačný stres. Hrdza, ktorú môžeme vidieť na železných výrobkoch, ktoré boli vystavené vzduchu a vlhkosti, je taktiež proces oxidácie. Podobný proces nastáva aj v organizme. 

Tieto voľné radikály spôsobené oxidáciou, okrem iného v tele urýchľujú proces starnutia. Spôsobujú taktiež aj vyššiu pravdepodobnosť vzniku ochorení kardiovaskulárneho systému a rakoviny. Ich tvorbu v tele zvyšuje napríklad fajčenie, konzumácia alkoholu alebo pobyt v znečistenom ovzduší.

Účinnosť vitamínu E ako antioxidantu môžeme ešte podporiť konzumáciou vitamínu C.

ucinky-e-clanok

Využitie v lekárstve

Vitamín E nepoužívajú len ženy pre krásnu pleť, ale má využitie aj v lekárstve.

A to na tieto účely:

  • ako prevencia a liečba aterosklerózy
  • ako prevencia a liečba trombózy
  • ako prevencia a liečba rakoviny
  • podpora pri liečbe cukrovky - zvyšuje účinok inzulínu
  • zmierňuje negatívne účinky chemoterapie
  • podpora pri liečbe ekzémov, psoriázy a iných kožných ochorení

Pozor na kombináciu s liekmi 

Ak sa liečite na niektoré choroby liekmi, ktoré vám predpísal lekár, pri rozhodnutí konzumovať väčšie množstvo vitamínu E, či už v strave alebo pomocou výživových doplnkov sa vždy najprv poraďte s vašim lekárom. Vitamín E môže totižto v kombinácii s niektorými liekmi spôsobiť viac komplikácií ako úžitku. 

Vitamín E napríklad spomaľuje zrážanie krvi, a tak môže v kombinácii s liekmi na riedenie krvi spôsobiť zvýšenú krvácavosť a tvorenie modrín. Taktiež sa ho neodporúča požívať pacientom, liečiacim sa chemoterapiou alebo rádioterapiou, pretože antioxidanty môžu znížiť účinky tejto liečby.