ÚČINKY A UŽÍVANIE VITAMÍNU E

Prírodný vitamín E sa skladá z 8 chemických zlúčenín a syntetický vitamín E sa skladá len z jednej zlúčeniny. Táto zlúčenina alta-tokoferol, táto zlúčenina je pre telo najlepšie stráviteľná a najlepšie využiteľná. 

Vitamín E je veľmi dobre známy svojimi benefitmi pre pokožku, okrem toho je to však účinným antioxidantom, ktorý bojuje s oxidáciou organizmu, a tak sa podieľa na celkovom zdraví a imunite organizmu. 

V súvislosti s pokožkou pomáha: 

  • vyhladzovať vrásky
  • hojiť pokožku
  • predchádzať vzniku jaziev 

ucinky-e-clanok (1)

Vitamín E ako antioxidant

Ako sme už spomínali, vitamín E má v tele antioxidačnú funkciu. Antioxidanty sú látky, ktoré v tele zabraňujú voľným radikálom poškodzovať bunky, tento proces poškodzovania buniek oxidáciou sa nazýva oxidačný stres. Hrdza, ktorú môžeme vidieť na železných výrobkoch, ktoré boli vystavené vzduchu a vlhkosti, je taktiež proces oxidácie. Podobný proces nastáva aj v organizme. 

Tieto voľné radikály spôsobené oxidáciou, okrem iného v tele urýchľujú proces starnutia. Spôsobujú taktiež aj vyššiu pravdepodobnosť vzniku ochorení kardiovaskulárneho systému a rakoviny. Ich tvorbu v tele zvyšuje napríklad fajčenie, konzumácia alkoholu alebo pobyt v znečistenom ovzduší.

Účinnosť vitamínu E ako antioxidantu môžeme ešte podporiť konzumáciou vitamínu C.

ucinky-e-clanok

Využitie v lekárstve

Vitamín E nepoužívajú len ženy pre krásnu pleť, ale má využitie aj v lekárstve.

A to na tieto účely:

  • ako prevencia a liečba aterosklerózy
  • ako prevencia a liečba trombózy
  • ako prevencia a liečba rakoviny
  • podpora pri liečbe cukrovky - zvyšuje účinok inzulínu
  • zmierňuje negatívne účinky chemoterapie
  • podpora pri liečbe ekzémov, psoriázy a iných kožných ochorení

Pozor na kombináciu s liekmi 

Ak sa liečite na niektoré choroby liekmi, ktoré vám predpísal lekár, pri rozhodnutí konzumovať väčšie množstvo vitamínu E, či už v strave alebo pomocou výživových doplnkov sa vždy najprv poraďte s vašim lekárom. Vitamín E môže totižto v kombinácii s niektorými liekmi spôsobiť viac komplikácií ako úžitku. 

Vitamín E napríklad spomaľuje zrážanie krvi, a tak môže v kombinácii s liekmi na riedenie krvi spôsobiť zvýšenú krvácavosť a tvorenie modrín. Taktiež sa ho neodporúča požívať pacientom, liečiacim sa chemoterapiou alebo rádioterapiou, pretože antioxidanty môžu znížiť účinky tejto liečby.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.