ČO JE TO VITAMÍN K?

Vitamín K je rozpustný v tukoch a vstrebáva sa v čreve. Je to komplex 3 vitamínov a to K1, K2 a K3. Tento komplex je kľúčový pre správne fungovanie pečene a je dôležitý aj pre dobrú zrážanlivosť krvi. Vitamín K je taktiež prítomný pri metabolizovaní vápnika, a tak vplýva aj na kvalitu kostí a to najmä počas vývoja a rastu. Má taktiež preventívne účinky proti vzniku rakoviny, kontroluje zlý cholesterol a má pozitívny účinok na srdcovocievny systém. Deficit vitamínu K môže spôsobiť zlú zrážanlivosť krvi následne tvorenie modrín, problémy s pečeňou a hrubým črevom. Účinok vitamínu K ovplyvňujú antibiotiká, alkohol aj rontgen.

Odporúčaná dávka je 0,08 mg/deň.

K-clanok (1)

Typy vitamínu K

Existujú 2 naturálne sa vyskytujúce typy vitamínu K a to fylochinón a menachinón. Vitamín K1 (fylochinón) môžeme nájsť v zelených častiach rastlín a práve tento typ sa podieľa na zlepšení zrážanlivosti krvi. Druhý typ K2 (menachinón) je tvorený priamo v našom tele, konkrétne v črevách, črevnými baktériami. Zastáva dôležitú úlohu pri metabolizovaní vápnika a raste a kvalite buniek.

Poznáme taktiež synteticky vytvorený vitamín K a to je K3 (menadión) a tento typ je vhodný len pre zvieratá a pridáva sa do ich krmív.

Odkiaľ vitamín K čerpať

Vitamín K sa nachádza v mnohých bežne dostupných potravinách a tak si jeho dostatočnú dávku môžete dopriať každý deň. Ak pred konzumáciou zelené časti zeleniny uvaríte tak sa množstvo vitamínu K1 v nich zníži, varte preto s tukom a pomôžete tak jeho následnému tráveniu v čreve.

K-clanok

RASTLINNÉ POTRAVINY S OBSAHOM VITAMÍNU K:

  • koreňová zelenina (petržlen, mrkva, zeler)
  • brokolica, karfiol
  • obilniny (ovos, raž pšenica a sója)
  • zelený a žihľavový čaj
  • orechy
  • sójový a olivový olej

 

ŽIVOČÍŠNE POTRAVINY S OBSAHOM VITAMÍNU K:

  • vajcia
  • mäso

 

Nedostatok vitamínu K

Vzhľadom nato, že telo dokáže skladovať iba veľmi malé množstvo vitamínu K, je dôležité ho do tela pravidelne dopĺňať. Ak máte pestrý jedálniček a dobrú životosprávu. Nedostatok vitamínu K u vás pravdepodobne nenastane. Ak máte však deficit tohto vitamínu potvrdený, môže sa jednať o poruchu orgánov, ktoré v sebe tento vitamín skladuju. Napríklad porucha fukncie pečene, čriev alebo žlčníka.