4 tipy pre relaxačný a zdraviu prospešný kúpeľ

Nie je nad horúcu vaňu po náročnom dni v práci, v škole alebo len tak, keď si chceme oddýchnuť. V tomto článku vám poradíme, ako si správne pripraviť relaxačný kúpeľ, ktorý je zároveň aj zdraviu prospešný.

1. Správna teplota vody, dĺžka a čas kúpeľa

Začnime správnou teplotou vody. Voda vo vani by nemala byť príliš horúca, no ani studená. Ideálna teplota pre relaxačný kúpeľ je 35 až 38 stupňov Celzia. Vo vani odporúčame stráviť maximálne 20 minút. Ak máte vo zvyku kúpať sa oveľa dlhší čas, mali by ste to zvážiť, pretože dlhý kúpeľ môže spôsobiť problémy s krvným obehom. Najlepším časom na kúpeľ je, samozrejme, večer. Ak sa po ňom budete venovať pokojným aktivitám, môže to zlepšiť kvalitu vášho spánku.

2. Pridajte soľ do kúpeľa 

Soľné kúpele, ako terapia, boli obľúbené už v 18. storočí. Pridanie soli do vášho relaxačného kúpeľa môže napomôcť k liečeniu ochorení svalstva, zmierniť problémy s pleťou a zlepšiť psychický stav. Soľ do kúpeľa zároveň hydratuje telo, preto je odporúčaná najmä pri suchej a citlivej pokožke. Prispieva taktiež k detoxikácii organizmu a spevňuje väzivo.

 3. Vymeňte penu do kúpeľa za liečivé bylinky

Konkrétne bylinky v kúpeli môžu zmierniť únavu alebo niektoré zdravotné problémy. Pridenie štyriroch hrstí Rumančeka kamilkového (harmančeka) do kúpeľa môže zmierniť napríklad únavu, či prechladnutie. 

Levandula zasa zmierňuje podráždenosť, nervozitu či úzkosť. 

Za prírodné antidepresívum je považovaný Pamajorán obyčajný. Pridanie tejto rastliny do relaxačného kúpeľa môže napomôcť zmierniť bolesť hlavy a únavu.

Žihľava pomáha pri bolestiach chrbtice, vyrážkach a ekzémoch. Odporúčame približne osem hodín pred kúpeľom lúhovať 200g čerstvej vňate v studenej vode, následne výluh precediť a vyliať do kúpeľa.

4. Šumivé gule s obsahom vitamínov

Možno ste už vyskúšali šumivé gule, ktoré sa vo vani rozpustia, čo prináša ešte väčšie potešenie z relaxačného kúpeľa. Na trhu ich je veľké množstvo s rôznymi farbami a vôňami. Niektoré obsahujú i vitamíny, kvalitné esenciálne oleje, soľ a byliny.

Existujú dokonca i šumivé sprchové vrecúška s obsahom vitamínov, ktoré urobia príjemnejšie i vaše sprchovanie, ak práve namáte čas alebo chuť na kúpeľ.