AKO SA CHRÁNIŤ PRED KORONAVÍRUSOM?

Covid-19 je ochorenie spôsobované novým koronavírusom. Toto ochorenie nakazenému spôsobuje respiračné, teda dýchacie problémy. Covid-19 sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, sťaženým dýchaním, stratou čuchu a chuti a mnohými inými priznakmi. U osôb s oslabenou imunitou môže spôsobovať vážne zdravotné ťažkosti, v niektorých prípadoch až smrť.

Ako chrániť seba a ostatných?

Aktuálne nosia rúška už všetci a takmer všade. Rúška sú jednoduchý a efektívny spôsob ako chrániť seba a ostatných pred touto nákazou. Rúško slúži ako ochrana druhých pred našim kýchaním a kašlaním, ktoré šíria túto nákazu. Pri koronavíruse je zradné to, že túto chorobu môžete ako bezpríznakový nosič šíriť vo svojom okolí bez toho, aby ste mali nejaké príznaky a teda bez podozrenia, že ste chorý.

textvitaminydruhy

Preto je dôležité rúško nosiť správne, a to znamená mať prekrytý nos i ústa. Okrem rúšok je vhodná ochrana napríklad aj šatka, respirátor, kukla alebo čokolvek čo dokáže efektívne prekryť dýchacie cesty.

Umývanie rúk

Ako už možno viete, tak koronavírus dokáže na rôznych povrchoch prežiť pomerne dlhý čas. Napríklad najdlhšie na nerezovej oceli a typickom obyčajnom plaste a to až 3 dni! Medzi ďalšie materiály, na ktorých dokáže prežiť, patrí napríklad kartón a to 24 hodín a hliník a to až do 8 hodín.

Práve kvôli tejto životnosti koronavírusu je dôležité časté umývanie rúk a taktiež ich dezinfekcia. Dezinfekčné gély sú jednoduchá a praktická náhrada umývania rúk. Dokážu zabiť baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia. Pri umývaní rúk je dôležité uprednostniť uteráky alebo papierové utierky pred elektrickými sušičmi rúk.

Bezpečná vzdialenosť a vitamín C

Dodržiavanie bezpečného odstupu alebo dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti slúži opäť a ochranu nás aj ľudí naokolo. V prípade kýchania a kašlania už vieme, že máme na verejnosti kýchať a kašlať, iba ak máme na sebe rúško a kýchať a kašlať by sme mali do rúk alebo lakťa. 

textvitaminydruhy (1)

Imunita zoháva taktiež v tomto ochorení veľmi dôležitú úlohu. Ak sa už týmto ochorením nakazíme, silná imunita nám môže pomôcť toto ochorenie rýhlejšie prekonať a symptómy sa môžu prejaviť v oveľa menšom množstve. A ako už dobre vieme, najlepším spôsobom posilnenia imunity je dostatočná konzumácia vitamínu C. Dá sa do tela dopĺňať buď stravou, teda dostatkom ovocia a zeleniny alebo konzumáciou výživových doplnkov s obsahom vitamínu C.

AD_C_lipo_200ml_Sk_source_shadow AD_C_prask_500g_Sk_source_shadow AD_Zn_lipo_200ml_Sk_source_shadow
Lipozomálny vitamín C
Kúpiť
Práškový vitamín C
Kúpiť
Lipozomálny zinok s vitamínom C
Kúpiť