Čo je kolagén?

Kolagén je výživový doplnok, ktorý má množstvo pozitívnych účinkov pre naše telo. Pomáha pozitívne na našu krásu, kĺby, ale má pozitívne účinky aj na naše celkové zdravie.
Slovo
kolagén má pôvod v gréckom slove “kólla” - čo znamená lepidlo. Funguje kolagén v našom tele naozaj ako lepidlo? Dá sa povedať, že áno. Kolagén je základný stavebný prvok v našom tele. Funguje ako spojivo v kostiach, väzivách, kĺboch a pokožke, ale taktiež v krvných cievach, zuboch či v očiach.

Kolagén nám ubúda

Kolagén je najpočetnejšie zastúpenou bielkovinou v tele, tvorí až 30%. Najväčšia nevýhoda kolagénu je pokles jeho tvorby počas rokov. Klesať začína už okolo 25.roku života a okolo 40.roku života sa už takmer vôbec netvorí. Neovplyvňuje len kvalitu pokožky, ale aj mnohé iné procesy v tele. Ako napríklad zdravie kĺbov, šliach a kostí. Preto sa mnoho ľudí uchyľuje k dopĺňaniu kolagénu pomocou výživových doplnkov alebo stravy.

 

524-1_ad-kolagen-na-krasu-sk-web 530-1_ad-kolagen-na-klby-sk-clean-web
Kolagén na krásu
Kúpiť
Kolagén na kĺby
Kúpiť

 

 

Štruktúra kolagénu

Základná štruktúra, ktorá tvorí kolagén, sa skladá z aminokyselín. Konkrétne hydroxyprolín, glycín a prolín. Tieto aminokyseliny podporujú v organizme procesy regenerácie a hojenia. Aminokyseliny, ktoré kolagén obsahuje majú anabolický účinok a podporujú rast a udržanie svalovej hmoty. V súčasnosti poznáme minimálne 27 rôznych druhov kolagénu.

AKO DOPLNIŤ KOLAGÉN DO TELA?

Dostatok kolagénu v organizme si vieme zabezpečiť viacerými spôsobmi. Primárnym zdrojom kolagénu je jeho prirodzená tvorba v ľudskom tele. Až do veku 25 rokov je telo dostatočne zásobované kolagénom vďaka jeho prirodzenej tvorbe a približne po dovŕšení tohto veku jeho tvorba začína postupne klesať. Už okolo 45.roku života tvorba kolagénu klesá na minimum.

Dopĺňať ho je možné prostredníctvom stravy a prostredníctvom doplnkov výživy s vysokým obsahom kolagénu. 

Najväčším rozdielom medzi týmito dvoma spôsobmi je množstvo účinnej zložky a rýchlosť, ktorou telo dokáže kolagénu spracovať. 

Hydrolyzovaný kolagén je z pohľadu rôznych druhov kolagénových doplnkov najkvalitnejší. Vzniká hydrolýzou, čo je chemický proces, pri ktorom sa na rozklad látky využíva voda. Vďaka kompletnej hydrolýze je tento kolagén ľahko stráviteľný a skvele využiteľný, hydrolýza navyše odstráni jeho zápach. U nás nájdete kolagén ľahko rozpustný vo vode, najkvalitnejšiu formu kolagénu z Francúzska.

 
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.