ČO JE TO KOLAGÉN?

Kolagén ako výživový doplnok, má množstvo pozitívnych účinkov pre naše telo. Vplýva pozitívne na našu krásu, kĺby, ale má pozitívne účinky aj na naše celkové zdravie.
Slovo
kolagén má pôvod v gréckom slove “kólla” - čo znamená lepidlo. Funguje kolagén v našom tele naozaj ako lepidlo? Dá sa povedať, že áno. Kolagén je základný stavebný prvok v našom tele. Funguje ako spojivo v kostiach, väzivách, kĺboch a pokožke, ale taktiež v krvných cievach, zuboch či v očiach.

obrazok do textu (4)

Kolagén nám ubúda

Kolagén je najpočetnejšie zastúpenou bielkovinou v tele, tvorí až 30%. Najväčšia nevýhoda kolagénu je pokles jeho tvorby počas rokov. Klesať začína už okolo 25.roku života a okolo 40.roku života sa už takmer vôbec netvorí. Neovplyvňuje len kvalitu pokožky, ale aj mnohé iné procesy v tele. Ako napríklad zdravie kĺbov, šliach a kostí. Preto sa mnoho ľudí uchyľuje k dopĺňaniu kolagénu pomocou výživových doplnkov alebo stravy.

 

524-1_ad-kolagen-na-krasu-sk-web 530-1_ad-kolagen-na-klby-sk-clean-web
Kolagén na krásu
Kúpiť
Kolagén na kĺby
Kúpiť

 

 

Štruktúra kolagénu

Základná štruktúra, ktorá tvorí kolagén, sa skladá z aminokyselín. Konkrétne hydroxyprolín, glycín a prolín. Tieto aminokyseliny podporujú v organizme procesy regenerácie a hojenia. Aminokyseliny, ktoré kolagén obsahuje majú anabolický účinok a podporujú rast a udržanie svalovej hmoty. V súčasnosti poznáme minimálne 27 rôznych druhov kolagénu.

AKO DOPLNIŤ KOLAGÉN DO TELA?

Dostatok kolagénu v organizme si vieme zabezpečiť viacerými spôsobmi. Primárnym zdrojom kolagénu je jeho prirodzená tvorba v ľudskom tele. Až do veku 25 rokov je telo dostatočne zásobované kolagénom vďaka jeho prirodzenej tvorbe a približne po dovŕšení tohto veku jeho tvorba začína postupne klesať. Už okolo 45.roku života tvorba kolagénu klesá na minimum.

Dopĺňať ho je možné prostredníctvom stravy a prostredníctvom doplnkov výživy s vysokým obsahom kolagénu. 

Najväčším rozdielom medzi týmito dvoma spôsobmi je množstvo účinnej zložky a rýchlosť, ktorou telo dokáže kolagénu spracovať. 

Hydrolyzovaný kolagén je z pohľadu rôznych druhov kolagénových doplnkov najkvalitnejší. Vzniká hydrolýzou, čo je chemický proces, pri ktorom sa na rozklad látky využíva voda. Vďaka kompletnej hydrolýze je tento kolagén ľahko stráviteľný a skvele využiteľný, hydrolýza navyše odstráni jeho zápach. U nás nájdete kolagén ľahko rozpustný vo vode, najkvalitnejšiu formu kolagénu z Francúzska.

obrazok do textu (3)