DOMÁCE ZOTAVOVANIE Z COVID-19

Ochorenie Covid-19 ovplyvnilo mnohé aspekty života každého z nás. Skomplikoval takmer všetky spôsoby trávenia voľného času, skomplikoval stretávanie sa s blízkymi a mnoho ľudí taktiež prišlo počas pandémie o prácu. A k tomuto všetkému na nás toto ochorenie neustále číha, ako na obete.

Ak sa nakazíte ochorením Covid-19 a máte to štastie, že má u vás len mierny priebeh, návšteva nemocnice pravdepodobne nebude potrebná. V tomto prípade sa s týmto ochorením budete musieť popasovať sami doma. Keďže neexistuje liek, ktorý lieči konkrétne Covid-19, dá sa liečiť iba príznakovo. Jednoducho ak máte teplotu, mali by ste si dať liek na potlačenie teploty a ak máte kašeľ, tak by ste si mali dať sirup, aby sa vám uľavilo.

covid-clanok (1)

Priebeh a príznaky

Covid-19 môže mať u každého človeka rozličný priebeh, a tak nie je úplne jasné, aké príznaky môžete očakávať, no medzi najčastejšie patrí horúčka, suchý kašeľ, únava a má podobné príznaky ako chrípka. Pri horúčke si dávajte pozor na dostatok tekutín, aby neprišlo k dehydratácii. Taktiež nezabúdajte na vetranie, aby ste mali v miestnosti vždy dostatok kyslíka.

Medzi vážnejšie symptómy sa radí tlak na hrudi, komplikácie s dýchaním, strata chuti a čuchu, bolesti hlavy a hrdla. Pri prejavoch týchto vážnejších symptómov neváhajte zavolať rýchlu lekársku pomoc, nahláste im však, že máte podozrenie na Covid-19 alebo, že ste po pozitívnom teste.
Nezabudnite, že pri prvých prejavoch ochorenia je dôležité sa izolovať od ostatných a nestretávať sa s ľuďmi mimo vašej domácnosti a namiesto nákupu potravín, vyskúšajte napríklad donášku potravín domov, aby ste chránili ostatných.

Ľudia s ľahkým a miernym priebehom ochorenia sa zvyčajne zotavia do 2 týždňov. Počas trvania ochorenia a príznakov je dôležité sa izolovať od ostatných (takzvaná karanténa), pretože Covid-19 je vysoko infekčné ochorenie. Počas choroby je dôležité dopriať si dostatok oddychu a spánku, aby mohlo vaše telo s týmto ochorením bojovať.

covid-clanok

Ako urýchliť zotavenie

Počas zotavovania z choroby, po ustúpení príznakov by ste si stále mali dopriať dostatok oddychu a relaxu, pretože telo prešlo veľkou záťažou. Po vyliečení z tejto choroby nie ste povinní absolvovať žiadne špeciálne vyšetrenia. Dávajte si však pozor na dlhodobé komplikácie, ako napríklad dýchavičnosť, v tomto prípade je vhodné navštíviť pľúcneho lekára.

Počas doby zotavovania si môžete každý deň zapisovať ako sa cítite a prípadne aj vašu teplotu, tento krok by ste nemali preskočiť, pretože sa príznaky môžu opäť zhoršiť.
Počas zotavovania je dôležité dbať na dostatok vitamínov a minerálov nie len zo stravy, ale aj výživových doplnkov. Mali by ste si dopriať dostatok čerstvého vzduchu vetraním a neskôr keď budete v poriadku napríklad prechádzkou v lese.

Aj po zotavení z tohto ochorenia, keď máte trojmesačnú imunitu, je dôležité dodržiavať nariadenia a odporúčania zo strany vlády a zdravotníckych odborníkov. Pravidelne si umývajte ruky, noste rúško a respirátor, vetrajte a dodržiavajte odstup od druhých.
Po vyliečení skúste vydezinfikovať svoj byt a oprať textílie, s ktorými ste počas ochorenia prišli do kontaktu.