BOJUJTE PROTI COVID-19 S VITAMÍNOM C

Vitamín C, taktiež známy ako kyselina askorbová, je známy pre svoju schopnosť posilňovať imunitu, bojuje proti zápalom a infekciám a taktiež je to silný antioxidant.
V dnešnej dobe ľudia jedia stále menej a menej čerstvého ovocia a zeleniny, čo má za následok aj menší príjem vitamínov a minerálov. Tento deficit môže spôsobovať slabú imunitu a väčšie riziko nákazy vírusmi alebo baktériami. Dnešná moderná doba nám však ponúka možnosť dopĺňať si do organizmu vitamíny a minerály suplementami.

Čo je to Covid-19

Na konci roka 2019 sa vo Wuhane v Číne začali objavovať prípady ľudí s ťažkým zápalom pľúc, v januári roka 2020 vedci potvrdili, že sa jedná o nákazu novým vírusovým ochorením, ktoré pomenovali SARS-CoV-2. Pôvod nového koronavírusu môžeme hľadať v zvieracej ríši, konkrétne v netopieroch, avšak presný pôvod a dôvod nákazy sa nezistil.
Od prvých prípadov tejto nákazy prešlo už viac ako rok. Za ten čas sa tento vírus rozšíril do celého sveta a sužuje už každú krajinu a jej obyvateľov. Tento vírus má smrteľné následky najmä u pacientov z vyššej vekovej kategórie a pacientov s rôznymi inými vážnymi ochoreniami.
Na Slovensku máme aktuálne už viac ako 300 000 potvrdených pozitívnych prípadov a viac ako 7 000 úmrtí.

vitc-clanok

Covid-19 a vitamín C v Číne

Čína, ako prvá krajina zaradila k prevencii pred ochorením a aj k liečbe nakazených aj vitamín C. Tento spôsob liečby sa realizoval v epicentre nákazy v provincii Hubei a lekári podávali chorým pacientom vitamín C intravenózne, čiže pomocou injekcií priamo do krvného obehu.
S touto liečbou začali na základe toho, že dostatočné dávky vitamínu C dokážu zmierňovať príznaky bežnej chrípky a prechladnutia a aj skrátiť ich dobu trvania.
Podľa najnovších výsledkov štúdií vás vitamín C zázračne z Covid-19 nevylieči, avšak vďaka jeho pravidelnému a dostatočnému dopĺňaniu do organizmu môžete posilniť svoju imunitu, a tak pomôcť predísť nákaze alebo zmierniť jej priebeh. Preto by sme nemali zanedbávať celoročné suplementovanie vitamínu C a mali by sme taktiež konzumovať dostatočné množstvo čerstvého ovocia a zeleniny.

Zdroj štúdie: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04264533