Tehotenstvo a vitamín D

Možno o tom niektoré budúce mamičky pochybujú, no vitamín D je v tehotenstve prospešný a potrebný. Dokonca viac, ako hocikedy predtým. Prečo je to tak?

Obmedzuje vznik preeklampsie

Preeklampsia je ochorenie vyskytujúce sa iba u tehotných žien, počas ktorého je ohrozený plod. Príčinou sú patologické zmeny v cievach zásobujúcich placentu, ktoré vedú k nedostatočnému zásobovaniu plodu krvou, čo môže spôsobiť spomalenie rastu plodu a nízku pôrodnú hmotnosť. Závažná neliečená preeklampsia môže viesť až k smrti plodu.

Dostatočný príjem vitamínu D môže redukovať riziko tohto závažného ochorenia.

Rozvoj rečových centier plodu

Podľa štúdie v austrálskom žurnále Pediatrics má vitamín D vplyv aj na reč detí. Pravidelný prísun “déčka” u tehotných žien je dôležitý najmä v 2. a 3. trimestri. V tomto čase sa v mozgu výrazne rozvíjajú rečové centrá plodu.

Zdravé kosti a svaly

Vitamín D je všeobecne známy tým, že má pozitívny vplyv na  kosti a svalstvo. V tehotenstve je dôležitý najmä preto, lebo znižuje riziko poruchy vývoja kostí dieťaťa, čo môže v budúcnosti obmedzovať výskyt rachitídy. Pozitívnym účinkom na svalstvo zasa napomáha k zlepšeniu telesnej výkonnosti jedinca.

Znižuje riziko ďalších ochorení

Pravidelné prijímanie vitamínu D počas tehotenstva obmedzuje napríklad aj vznik rakoviny, tehotenskej cukrovky a rôznych infekcií u tehotných žien. Zároveň redukuje výskyt astmy, rôznych alergií a akútnych ochorení dolných dýchacích ciest u detí do budúcnosti.

Dávka vitamínu D v tehotenstve

Zdrojom vitamínu D je slnko a konkrétne potraviny, o ktorých sa môžete dočítať tu. V prípade, že je žena v tehotenstve málo vystavená slnečnému žiareniu a nekonzumuje v dostatočnom množstve potraviny obsahujúce “déčko”, môže tento vitamín dopĺňať prostredníctvom suplementov (doplnkov výživy). Dennú dávku a vhodnosť doplnkov výživy odporúčame individuálne prekonzultovať so svojím lekárom. Bežná dávka u tehotných, ale aj dojčiacich žien, predstavuje minimálne 600 IU, optimálne okolo 1 500 IU vitamínu D denne.